

LEHTIKUVA
Koronan takia isät ulos sairaalasta synnytyksen jälkeen – Simula: ”Perheiden tuesta huolehdittava riittävin resurssein”
Koronakriisin vaikutukset ja rajoitukset ovat yltäneet myös synnytyssairaaloiden toimintaan. Tästä viikosta alkaen odottavan äidin puolison tai tukihenkilön läsnäolo yliopistollisessa sairaalassa on rajattu vain käynnistyneeseen alatiesynnytykseen, mutta sektioon tai synnytyksen käynnistykseen puoliso ei enää pääse osallistumaan. Niin ikään vierihoito-osastolle ei puolisolla ole pääsyä synnytyksen jälkeen.
– On erityisen tärkeää turvata äitien ja vastasyntyneiden sekä hoitohenkilökunnan terveys tässä poikkeuksellisessa tilanteessa, mutta on ymmärrettävä samalla, että rajoitukset osuvat erittäin herkkään paikkaan. Synnytys on ainutlaatuinen, jännittävä ja jopa pelottava kokemus, ja nyt etenkin ensisynnyttäjät ovat erittäin haastavassa tilanteessa, toteaa perussuomalaisten oululainen kansanedustaja Jenna Simula.
Huoli hoitohenkilökunnan riittävyydestä
Useissa perheissä huoli kohdistuu erityisesti hoitohenkilökunnan riittävyyteen osastohoidon aikana. Esimerkiksi perhehuonejärjestelyillä on voitu saada erityistä tukea puolisosta tai tukihenkilöstä niille äideille, joiden synnytys ei ole ollut helppo ja avuntarve on synnytyksen jälkeen suurta.
Rajoitukset osuvat synnyttävän äidin lisäksi myös isään.
– Esimerkiksi sektion jälkeen osastoaika voi olla pitkä, eikä siten isällä ole mahdollisuutta nähdä vastasyntynyttä lastaan ja olla puolisonsa tukena pitkälläkään osastojaksolla. Lisäksi synnytyksen jälkeiseen ohjaukseen ei isällä ole nyt oikeutta päästä, Simula kommentoi koronarajoitusten aiheuttamia seurauksia.
Lisää kotikäyntejä synnytyksen jälkeen
Vastikään on uutisoitu tammi- ja helmikuun tilastoista, joiden mukaan syntyvyys saattaisi kääntyä viimein kasvuun tänä vuonna. Simula onkin huolestunut koronatoimien mahdollisista negatiivisista vaikutuksista synnytyskokemuksiin, joilla voi olla pitkällä aikavälillä vaikutusta myös syntyvyydelle.
Hän vaatii hallitusta ryhtymään toimiin, jotta synnytyssairaaloiden poikkeukselliset rajoitukset eivät lisää negatiivisia synnytyskokemuksia ja jotta rajoitusten aiheuttamiin pelkoihin saa ajoissa apua. Ratkaisuna poikkeukselliseen tilanteeseen hän näkee myös kotikäyntien lisäämisen, jotta ohjausta ja neuvontaa voitaisiin antaa lapsen vanhemmille kotona synnytyksen jälkeen.
– Negatiiviset synnytyskokemukset vaikuttavat siihen, uskaltavatko perheet välttämättä haaveilla uudesta raskaudesta tulevaisuudessa. Voisiko esimerkiksi kotikäyntejä lisätä synnytyksen jälkeen, jotta perheitä voitaisiin tukea parhaalla mahdollisella tavalla?Mielestäni tulisi myös pohtia, olisiko erilaisilla koronatesteillä mahdollista testata tulevat vanhemmat, jolloin negatiivisen testin tehneet tai jo koronan sairastaneet isät pääsisivät normaalisti synnytykseen mukaan, Simula ehdottaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- tukihenkilö kotikäynnit perheet koronavirus synnytyslaitokset vanhemmat hoitohenkilöstö Jenna Simula perussuomalaiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Antikainen: Koteihinsa kadonneet lapset tarvitsevat apua enemmän kuin koskaan aiemmin

Juvonen: Koronahoitajille vaarallisen työn lisää ja oikeus koronatesteihin – muuten he vaihtavat alaa eivätkä enää palaa

Pulaa maskeista, visiireistä, suojatakeista, entä onko tehohoitopaikkoja ja henkilökuntaa riittävästi? Onko Suomi varautunut kunnolla koronavirukseen? Katso kokonaistilanne tästä jutusta

Juvonen: Suomi pelaa hoitajiensa kanssa venäläistä rulettia – ”Koronatestejä ja suojavaatetusta lisättävä ja alan työntekijöille heti vaarallisen työn lisä”

PS-kansanedustajat hallituksen koronavirustoimista: ”Suojavarustetasosta ja testaamisesta pitää olla rehellinen”

Kattavan karanteenin hyötynä olisi, että yhteiskunta voisi sen jälkeen jälleen käynnistyä nopeammin
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Niin mikä salaliittoteoria, ministeri Adlercreutz?

Mitä ihmettä? Ilta-Sanomat söhelsi arkivapaita koskevan uutisensa, ja pian ministerille toivotettiin kuolemaa

Antikainen: Demarikansanedustajan satuilema arkipyhäväite täysin tuulesta temmattu
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen ihmettelee SDP:n kansanedustaja Timo Suhosen väitettä, jonka mukaan perussuomalaiset haluaisivat poistaa arkipyhät yrittäjäjärjestön ehdotuksen mukaisesti.

Yleisradio starttasi pride-aktivismin – ja samalla politikoi murrosikää lykkäävien, kyseenalaisten hormonihoitojen aloittamista lapsille ja nuorille
Yleisradion Pride-myötäily näyttäytyy ongelmallisena, koska Yle on julkinen organisaatio, jonka toiminnan kulujen maksamiseen osallistuvat myös ne kansalaiset, jotka eivät koe omakseen Pride-liikkeen poliittisia hankkeita esimerkiksi alaikäisten hormonihoidoista tai ”kolmannesta sukupuolesta”.

Vigelius SDP:n Nurmisen yt-aikeista: Tätäkö tarkoitti, että kaiken voi tehdä reilummin?
Tampereen kaupunginhallitukselle esitetään yt-neuvottelujen aloittamista vähintään 10 miljoonan euron säästöjen saavuttamiseksi. Säästöjä tehdään kaikilla palvelualueilla. Perussuomalaisten kansanedustajan, Tampereen kaupunginvaltuutettu Joakim Vigeliuksen mielestä päätökset osoittavat, mitä SDP:n vaalilupaus "kaiken voi tehdä reilummin" todella tarkoittaa.

Professori: Jaettu inho länttä kohtaan yhdistää woke-liikkeen ja islamistit
Professori Gad Saad analysoi Bulletin-julkaisulle antamassaan haastattelussa pian julkaistavan kirjansa "Suicidal Empathy" aiheita sekä yhteiskunnan irrationaalisia eli loogisen ajattelun vastaisia uskomuksia niin sanottujen ”loisideoiden” kautta. Hän kritisoi voimakkaasti woke-ideologiaa, Greta Thunbergin asemaa länsimaisessa yhteiskunnassa sekä vasemmistolaisten ja islamistien liittoutumista.

Perussuomalaisten varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja SuomiAreenassa: SDP jakaisi äänestäjille ja someseuraajille ei-kenenkään velkamiljardeja, joita ei ole olemassakaan
MTV:n ja Porin kaupungin SuomiAreenan Raatihuoneenpuiston lavalla kohtasivat keskiviikkoiltana puolueiden puheenjohtajiston vaikuttajat, ja melko ennalta-arvattavasti puoluepomoilta kysyttiin kantoja talouden sopeutuksiin ja lisäsäästöihin lähitulevaisuudessa.

Jussi Halla-aho: Kehitysavun tehtävä on ollut ostaa itsellemme hyvää omaatuntoa
Länsimainen ja suomalainen ihminen kantaa ilmeisen ikuista syyllisyyden taakkaa. Ainakin wokeväen mielestä. Olemme syyllisiä siihen, mitä samanväriset ihmiset ovat tehneet missä päin maailmaa hyvänsä aikakauteen katsomatta. Jussi Halla-ahon mielestä tämä on ”vähän kummallista ajattelua”.

Arabitaustaiset perheklaanit hallitsevat suurta osaa saksalaisesta rikollisuudesta
Aikoinaan Libanonista Saksaan turvapaikanhakijoina saapuneet arabitaustaiset klaanit tekevät huomattavan osan Saksan rikoksista. Saalista kerätään etenkin huumekaupalla, ryöstöillä, suojelurahalla ja kiristyksellä. Klaanin jäseniä yhdistävät ehdoton lojaalisuus omia perheenjäseniä ja sukulaisia kohtaan, perinteiset arvokoodit ja oma oikeuskäsitys. Tutkijat muistuttavat, että kaikki perheklaanien jäsenet eivät ole rikollisia.

Nato tunnusti laittoman maahantulon merkittäväksi uhaksi kansalliselle turvallisuudelle
Nato teki Haagin huippukokouksessaan päätöksen, että rajaturvallisuuteen liittyvät kulut voidaan jatkossa laskea mukaan jäsenmaiden viiden prosentin puolustusmenotavoitteeseen. Tämä on suuri helpotus niille Nato-maille, joilla on yhteistä rajaa Venäjän kanssa tai joihin muuten kohdistuu paljon laitonta maahantuloa. Myös kumivenepakolaisten kanssa ongelmissa oleva Britannia iloitsee uudesta linjauksesta.