Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Kovapalkkaisten järjestöpomojen liksat leikkuriin – STEA-avustuksiin tulee ensi vuonna palkkakatto

26.03.2026 |12:15

Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman on päättänyt sosiaali- ja terveysministeriön myöntämiin STEA-järjestöavustuksiin vuodesta 2027 alkaen sovellettavasta palkkakatosta.

Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman on päättänyt, että vuodesta 2027 alkaen STEA hyväksyy avustuskohteiden kohtuullisina kustannuksina palkkoja tai palkkioita jokaista avustuksella palkattua työntekijää kohden enintään 75 000 euroa vuodessa, ilman lakisääteisiä sivukuluja.

Jos avustuskohteessa työskentelevän henkilön palkka tai palkkio ilman sivukuluja ylittää 75 000 euroa, tulee avustuksen saajan kattaa ylittävä osa omalla rahoituksellaan. Ylittävää osaa ei voi kattaa avustuskohteen muilla tuotoilla. Näin ollen STEA-avustuksia saavien järjestöjen työntekijöille tulee palkkakatto.

Järjestöväen palkkoihin kohtuullisuutta

Jos palkansaajan kokonaistulon määrä ylittää 75 000 euroa, avustukselle hyväksyttävä palkkakustannus lasketaan suhteuttamalla avustuskohteelle kohdistuva työaika 75 000 euron enimmäisvuosipalkkaan.

Luontoisedut kuten ravintoetu, puhelinetu ja työsuhdematkalippu ovat osa palkkaa, mutta selkeyden vuoksi niitä ei sisällytetä hyväksyttävään vuosipalkan enimmäismäärään. Työntekijöiden kokonaispalkitsemisessa tulee noudattaa kohtuullisuutta.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Järjestötoiminnasta kertyy jättilasku veronmaksajille – hankehumppaan ja hillotolppiin on kipattu jo miljardeja

18.09.2025 |09:00
Suomen uutiset logo

Garedewilta eriävä lausuma STEA-avustuslausuntoon: ”Edelleen listoilla maahanmuuttajakerhoja ja erityisesti lapsille ja nuorille haitallisia sateenkaarijärjestöjä”

20.02.2026 |15:11
Suomen uutiset logo

Veronmaksajilta miljoonia somali- ja monikulttuuriyhdistyksille STEA:n kautta – rahojen käyttö pitkälti salattu, julkisuus puuttuu

31.12.2025 |16:01
Suomen uutiset logo

Verorahoitteinen megajärjestö Soste käyttää köyhiä kilpenä – motkottaa Ylellä hallituksen leikkauksista, mutta jättää mainitsematta miten maahanmuutto paisuttaa köyhyyttä

26.03.2026 |11:15
Suomen uutiset logo

Ministeri Wille Rydman tylytti vihreiden Sofia Virtaa kyselytunnilla: Peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä

19.03.2026 |18:29

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Tuhannet muslimit rukoilivat Lontoon keskustassa – Farage: ”Britit eivät aio sietää tätä enää”

20.03.2026 |18:26
2.
Suomen uutiset logo

Ministeri Wille Rydman tylytti vihreiden Sofia Virtaa kyselytunnilla: Peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä

19.03.2026 |18:29
4.
Suomen uutiset logo

Saksassa kansalaiset ilmiantavat toisiaan rasismista, syrjinnästä ja oikeistolaisista satoihin ilmiantokeskuksiin

21.03.2026 |12:40
5.
Suomen uutiset logo

Brittilehti nostaa esille maahanmuuton hurjat kustannukset – Suomen Perustan tutkimukset esillä

23.03.2026 |14:03
7.
Suomen uutiset logo

Mäenpään libanonilainen vieras ihmettelee Suomen kotouttamispolitiikkaa: ”Miten teillä on varaa tällaiseen?”

24.03.2026 |13:32
8.
Suomen uutiset logo

Suomi perui pään leikkaamisella uhkailleiden irakilaiskaksosten oleskeluluvat, mutta palautuskielto estää karkotuksen – Antikainen: ”Pelottavaa, mihin sokea ideologia johtaa”

25.03.2026 |18:09

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää