Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Kreikan markkinat kaaoksessa kolmatta päivää

28.01.2015 |17:49

Kreikan osakkeet ja valtiolainat ovat olleet rajussa pudotuksessa koko tämän viikon. Vaalien jälkeen Kreikan kolmivuotisen lainan jälkimarkkinakorko on noussut noin 10 prosentin tasolta yli 16 prosenttiin.

Kymmenvuotisen lainan korkotaso on noussut päälle kymmenen prosentin. Maan uusi pääministeri Aleksis Tsipras on ilmoittanut, että hallitus ei jätä velkojaan hoitamatta yksipuolisesti.

Rajua laskua

Osakemarkkinoilla lasku on ollut rajua. Pankkiosakkeet ovat lasketelleet jopa 26 prosentin vauhdilla. Kolmen päivän aikana pankkiosakkeista on sulanut pois nelisenkymmentä prosenttia. Myös maan suuri sähköyhtiö PPC on ollut kovassa laskussa. Kreikan hallitus tavoittelee ilmaista sähköä 300 000 vähävaraiselle kotitaloudelle. Yhtiö ilmoitti hiljattain, että sillä on rästisaamisia 2 miljardin euron edestä.

Hallitus ilmoitti keskiviikkona, että kansainvälisten luotottajien kanssa tukirahoja vastaan toteutetut yksityistämishankkeet jäädytetään. Hallitus on nostamassa minimipalkan rajaa vastoin tukirahoituksen ehtoja.

Henri Myllyniemi


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kärjistää Saksan kuumana käyvää vaalikamppailua – punavihreä ei ole antanut vielä periksi

14.02.2025 |18:47
6.
Suomen uutiset logo

Pekka Aittakumpu: Yhdysvaltain varapresidentti Vance osui herkkään paikkaan, koska hän oli oikeassa

17.02.2025 |18:33
7.
Suomen uutiset logo

New Yorkissa taistellaan “paperittomien” luksushotellimajoituksen maksamisesta – Musk vaati rahojen takaisinperintää

13.02.2025 |13:30
9.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Hallitus puuttuu maahanmuuton mukanaan tuomaan seksuaalirikollisuuteen – kuinka monta naista joutuu vielä raiskatuksi, ennen kuin vihervasemmisto herää?

14.02.2025 |15:11
10.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää