

Kreikan talous tasapainottumassa erikoisesta syystä
Kreikan taloustilanne on tasapainottumassa Kreikan valtiovarainministeriön ennakkoarvioiden mukaan. Kreikan vasemmistovetoinen hallitus on onnistunut kääntämään perusylijäämän jyrkkään nousuun. Perusylijäämässä ei huomioida velanhoitokuluja.
Kreikan budjetti on silti alijäämäinen, mutta alijäämä on kutistunut alkuvuoden notkahduksen jälkeen. Alijäämää on kertynyt tammi-huhtikuussa noin puoli miljardia euroa.
Erityisesti verotuottojen romahduksen vuoksi Kreikan taloustilanne näytti varsin huolestuttavalta tammi- ja helmikuussa. Kansalaiset lykkäsivät veromaksujaan odottaessaan uuden hallituksen purkavan aiemman hallituksen laatimia veroja. Erityisesti kiinteistöverojen osalta tuotto jäi vähäiseksi.
Verotulot ovat toipuneet, mutta ovat edelleen hieman tavoitetason alapuolella.
Maksut rästiin
Suurin tekijä Kreikan perusylijäämän kohentumisessa on kuitenkin julkistalouden menoleikkaukset. Kreikan julkistalouden menot ovat tammi-huhtikuun aikana yli 2 miljardia euroa pienemmät kuin budjettiarvioissa.
Kreikkalaislehti Kathimerinin mukaan tämä johtuu siitä, että Kreikan hallitus on jäädyttänyt maksuja yrityksille, jotka tuottavat tuotteita ja palveluita valtion tarpeisiin. Kreikan hallitus aikoo tutkia rästissä olevia maksuja. Jos ne todetaan liian suuriksi, ne jäävät kokonaan maksamatta.
Brysseliläinen ajatushautomo Bruegel muistuttaa Kreikan lisääntyneistä velvoitteista käytettyään Kansainvälisen valuuttarahasto IMF:n puskurirahastoa saman rahaston lainanlyhennyksiin. Puskurirahaston ollessa vajaa, tulee vajeen osalta uusia korkomenoja.
Varoufakis: Ei olisi koskaan
pitänyt mennä euroon
Talousprofessorista Kreikan valtiovarainministeriksi ponnahtanut Gianis Varoufakis pitää yhteisvaluutta euroa ongelmallisena.
– Toivoisin, että meillä olisi drakma. Toivoisin, että emme olisi koskaan menneet rahaliittoon, Varoufakis toteaa brittilehti The Guardianille.
Varoufakis uskoo, että moni muu eurooppalainen päättäjä ajattelee nyt samoin. Varoufakisin mielestä yhteisvaluutta euro on huonosti suunniteltu. Hän kuitenkin muistuttaa, että yhteisvaluutasta ei enää pääse ulos ilman katastrofia.
IMF: Kreikka ei selviä
ilman uutta tukea
IMF:n salainen muistio Kreikan tilanteesta on vuotanut julkisuuteen. Muistiossa todetaan, että Kreikkaa uhkaa maksukyvyttömyys kesäkuun viidentenä päivänä, jolloin Kreikalta erääntyy seuraava luottoerä IMF:lle.
Ilman toisen tukipaketin viimeistä maksuerää IMF ei usko Kreikan enää pystyvän hoitamaan velkojaan. Kreikan aika käy vähiin, eikä tiedossa ole enää kuin yksi kokous ennen kesäkuun viidettä.
Muistiossa todetaan euromaiden mahdollisesti taipuvan tukipakettierän pilkkomiseen niin, että Kreikka suoriutuu vielä kesäkuun alun velkaerästään. Muistiossa todetaan kuitenkin se, että myöhemmin kesällä Kreikalta erääntyy miljardien eurojen edestä luottoja. Toisen tukipaketin viimeinenkään maksuerä ei riitä kattamaan velanmaksuja ensi kesänä.
IMF toteaa, että sen tulisi jatkossa pitäytyä omissa säännöissään. Tämä tarkoittaisi IMF:n poistumista Kreikan tukiohjelmasta.
IMF käy muistiossaan lävitse itse käynnissä olevaa ohjelmaa. IMF:n tarkastajat eivät ole päässeet käsiksi asiakirjoihin. Kreikka on lisäksi kieltäytynyt tukiohjelmaa valvovien tahojen – Euroopan keskuspankki EKP, Euroopan komissio ja IMF – vaatimuksista leikata eläkkeitä. Myös työmarkkinauudistukset ovat jäissä. Kreikka on vielä palkannut aiemmin irtisanottuja julkisen sektorin työntekijöitä.
Poliittinen paine uuteen tukiohjelmaan voi kasvaa kuitenkin maksuhäiriön lähestyessä. Tukiohjelmasopimuksen mukaan velkojen laiminlyönti IMF:lle katsotaan kuin Kreikka olisi laiminlyönyt velkojaan myös muille tukipakettiin osallistuneille luotottajille.
Kansanäänestys tukiohjelmasta?
Kreikan hallitus toivoo edelleen saavuttavansa kompromissin muiden euromaiden kanssa tukirahoituksen jatkosta. Neuvottelutulosta hankaloittaa molempien osapuolien kynnysvaatimukset. Kreikan hallitus on todennut, ettei se aio leikata enää eläkkeitä tai uudistaa työmarkkinoita. Juuri tällaisia toimia muut euromaat haluavat Kreikan tekevän.
Kreikan uudistuksista vastaava varasisäministeri Giorgos Katrougalos uskoo sovun löytyvän. Hän tarjoaa vain 10 prosentin todennäköisyyttä sille, että Kreikan ja velkojien välinen kuilu repeää.
Neuvottelujen epäonnistuminen voi johtaa Kreikan euroeroon. Samalla koko yhteisvaluutta asettuu vaaraan.
Kreikka voi järjestää myös kansanäänestyksen tukiohjelman hyväksymisestä. Koska kreikkalaisten enemmistö haluaa pysytellä yhteisvaluutassa, voi myönteinen tulos antaa Kreikan hallitukselle paremmat edellytykset toteuttaa euromaiden haluamia talousuudistuksia.
Katrougalos kuitenkin muistuttaa, ettei kansanäänestys ole tällä hetkellä hallituksen mielessä. Se kuitenkin järjestetään, jos euromaat esittävät neuvottelupöydässä uhkavaatimuksia. Katrougalos kertoo, että Kreikan hallitus kampanjoi mahdollisessa kansanäänestyksessä tukiehtojen hylkäämisen puolesta.
Henri Myllyniemi
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Ruotsille riitti, asumisperusteisen sosiaaliturvan periaate väistymässä – maahanmuuttajilta pois lapsilisät, asumistuet, sairauspäivärahat ja vanhempainrahat
Ruotsin hallitus on ottamassa rohkeaa askelta, josta Suomessa vasta keskustellaan: maahanmuuttajat eivät enää saa automaattisesti täyttä sosiaaliturvaa. Järjestelmään pääsee vasta riittävän oleskeluajan tai työrupeaman jälkeen. Uudistus astuu voimaan vuoden 2027 alusta.

Hallitus teki lopun miljonääri‑Vesterbackan bisneksestä ulkomaalaisilla nuorilla – yhtiö ajautuu konkurssiin
Pelibisneksillä aiemmin menestyneen Peter Vesterbackan Finest Future ‑yhtiö on konkurssimenettelyssä muun muassa maksamattomien työeläkevakuutusmaksujen vuoksi. Yhtiön keskeinen liikeidea on ollut ulkomaalaisten opiskelijoiden rekrytointi maksua vastaan suomalaisiin lukioihin.

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö
Jääkiekkoilija Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pukemasta Pride-paitaa TPS:n pelissä, koska ei halua julkisesti tukea Pride-ideologiaa. Turun Setan paikallisjohto ilmoitti, että Savinaisen ei olisi pitänyt edes pelata, kun hän ei suostunut käyttämään Pride-paitaa. Samalla Seta julkaisussaan valitti sitä, että Suomen syrjintälainsäädäntö estää tällaisen sivuuttamisen. Ajatus on pysäyttävä. Ihminen pitäisi sulkea ulos työtehtävästään siksi, että hän ei suostu julkisesti osoittamaan ideologista uskollisuutta Pridelle, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison 1. varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan
Vihreiden puheenjohtajalle Sofia Virralle tuli tänään lähtö TPS:n hallituksesta. Taustalla on Virran eilinen yritys hiillostaa epäsuorasti TPS:n hyökkääjää Veli-Matti Savinaista, joka kieltäytyi käyttämästä Pride-paitaa kiekkokaukalossa. Sofia Virran painostusyritys johti kuitenkin siihen, että TPS ensin julkaisi eilen illalla julkisen anteeksipyynnön Savinaiselle. Tänään aamupäivällä TPS tiedotti, että Sofia Virta ei enää jatka TPS:n hallituksessa.

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä
Pride-teemapelipaidasta henkilökohtaisen vakaumuksensa vuoksi kieltäytyneen jääkiekkoilija Veli-Matti Savinaisen tapaus on ollut viikonlopun keskustelunaihe. Savinaisen Pride-nihkeys poiki saman tien voimakkaan reaktion Setalta, cancelointiyrityksen ja jopa vihjailua lakimuutoksista. Vihreän puolueen puheenjohtajalla Sofia Virralla näyttäisi myös olevan oma roolinsa tapahtumien taustalla.

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön
Lähihoitajana vajaat 10 vuotta toiminut Mira tyrmää SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyarin ehdotuksen siitä, että hoivatyöpaikoilla riittäisi yksi suomalainen hoitaja ja muut voisivat olla ulkomaalaisia. Työssään ympärivuorokautisen tehostetun palvelun asumisyksiköissä Mira on nähnyt lukuisia vaaratilanteita johtuen ulkomaalaisten hoitajien puutteellisesta kielitaidosta.

Bergbom TPS:n kohuottelusta: ”Seta ja Sofia Virta, jättäkää Veli-Matti Savinainen rauhaan”
TPS:n SM-liigaottelussa syntyi viikonloppuna kohu, kun kokenut hyökkääjä Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pelaamasta Pride-teemapelipaidassa. Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom muistuttaa, että työntekijällä on Suomessa oikeus kieltäytyä poliittisesta tai ideologisesta toiminnasta työpaikallaan.

Rostila pöyristyi vaatimuksista syrjiä kultaleijonaa: Yrittääkö Seta tehdä toisinajattelijoista lainsuojattomia?
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila tyrmää Turun seudun Setan kommentin Veli-Matti Savinaisen pelipaitakohusta.

Ex-valtiovarainministeri Suvi-Anne Siimes: Maahanmuuttajilla liian helppo tie Kelan eläkkeille
Työeläkevakuuttajien etujärjestön Telan väistyvä toimitusjohtaja, valtiovarainministerinäkin toiminut Suvi-Anne Siimes moittii Helsingin Sanomien haastattelussa että maahanmuuttajat pääsevät liian helposti Kelan eläkejärjestelmän piiriin. Hän näkee tämän ongelmana, joka rasittaa Suomen sosiaaliturvajärjestelmää ja uhkaa sen kestävyyttä pitkällä aikavälillä.

Koposelta aloite eduskunnassa: Kansaneläke ja takuueläke poistettava maahanmuuttajilta
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen on jättänyt eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa esitetään kansaneläkkeen ja takuueläkkeen poistamista maahanmuuttajilta.
















