Kreikan valtiolainat vapaassa pudotuksessa

08.01.2015 |10:28

Kreikan kymmenenvuotisten joukkovelkakirjojen jälkimarkkinakorot ampaisivat keskiviikkona hurjaan nousuun, päätyen yli 10 prosentin tasolle.

Uutistoimisto Bloomberg kirjoittaa, että nyt nähdyt korkolukemat tuovat mieleen eurokriisin alkuvaiheet. Hurjimmillaan lainakorot olivat vuonna 2012, jolloin kymmenenvuotisen lainan korot nousivat yli 44 prosentin tasolle.

Myös kolmivuotisen joukkovelkakirjan jälkimarkkinakorot olivat hurjassa nousussa, puhkaisten 15 prosentin rajapyykin. Vielä lokakuun alussa lainakorko oli neljän prosentin tuntumassa.

Eurokriisin alkumetreillä Kreikka ajautui euromaiden myöntämiin hätäluottoihin keväällä 2010, kun kymmenenvuotisen lainan korkotaso ylitti seitsemän prosenttia.

HENRI MYLLYNIEMI


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Ilhan Omar: ”En tietääkseni nainut veljeäni” – kansanedustajan epäillään esiintyneen väärällä nimellä koko uransa ajan

26.10.2026 |10:07
5.
Suomen uutiset logo

Työeläkkeet ovat lakisääteistä vakuutuspohjaista sosiaaliturvaa ja kuuluvat julkiseen talouteen – siksi ne kuuluvat myös perussuomalaiseen säästöpakettiin

24.10.2026 |12:00
7.
Suomen uutiset logo

Junnila lataa suorat sanat ay-ekonomistille: ”Eivät kai ulkomaiset osaajat sosiaaliturvan vuoksi Suomeen tule?”

23.10.2026 |17:29

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi