Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Kreikassa mellakoidaan säästöjä vastaan

07.11.2013 |13:15

Kreikan säästöjen vastaiset levottomuudet kärjistyvät Ateenassa. Mellakkapoliisi on vallannut maan yleisradioyhtiön ERT:n tilat. Asiasta kertoi Suomessa ensin mm. Iltalehti.

Kreikan hallitus lakkautti ERT:n osana julkisen sektorin suuria säästötoimia. Yhtiöllä oli 2600 työntekijää. Osa yhtiön työntekijöistä on kuitenkin linnoittautunut rakennukseen ja jatkanut lähetyksiä palkatta. ERT:n ulkopuolelle on kerääntynyt mielenosoittajia vastustamaan operaatiota.

 

ps verkkotoimitus


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Feminismi halusi eroon miesten ahtaista ja ”toksisista” roolimalleista, mutta kuinkas sitten kävikään?

17.04.2026 |17:22
5.
Suomen uutiset logo

Sanna Marinin vasemmistohallitus ajoi Suomen talouden päin seinää – Vigelius: Nyt Lindtman ja Andersson ihmettelevät, miten hienosti menee niillä mailla, joille Suomi kippasi rahansa

22.04.2026 |14:20

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää