Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Kreikassa mellakoidaan säästöjä vastaan

07.11.2013 |13:15

Kreikan säästöjen vastaiset levottomuudet kärjistyvät Ateenassa. Mellakkapoliisi on vallannut maan yleisradioyhtiön ERT:n tilat. Asiasta kertoi Suomessa ensin mm. Iltalehti.

Kreikan hallitus lakkautti ERT:n osana julkisen sektorin suuria säästötoimia. Yhtiöllä oli 2600 työntekijää. Osa yhtiön työntekijöistä on kuitenkin linnoittautunut rakennukseen ja jatkanut lähetyksiä palkatta. ERT:n ulkopuolelle on kerääntynyt mielenosoittajia vastustamaan operaatiota.

 

ps verkkotoimitus


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajien työttömyys paisuu Helsingissä – silti vihreiden Soininvaara ja elinkeinoelämä vaativat lisää väkeä ulkomailta

29.09.2026 |17:20
5.
Suomen uutiset logo

Tynkkynen varoittaa vasemmiston klaanikytköksistä: ”Kyse on todellisuudesta, jota meidän on turha katsoa sormien läpi”

02.10.2026 |13:10
9.
Suomen uutiset logo

Suomen Perustalta selvitys Trumpin maahanmuuttopolitiikasta: Täyskäännös on mahdollinen, jos poliittista tahtoa löytyy

03.10.2026 |13:41
10.
Suomen uutiset logo

Kokoomuksen leikkauslista julki – Mäkelä: Hyvä ettei veroja koroteta, mutta tulevaan yhteistyöhön vaaditaan joustoja

30.09.2026 |17:23

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi