Kreikkalainen verotoimisto viivyttää alv-palautuksia lähes 2,5 vuotta

16.07.2013 |15:06

Kreikkalainen verotoimisto ei kiirehdi verojen perinnässä. Mutta se ei kiirehdi myöskään yritysten arvonlisäverojen palautuksessa. Kreikkalainen yhtiö saa odottaa alvipalautuksia keskimäärin lähes vuoden, 337 päivää. Eikä sekään aina riitä: Thessalonikin verotoimiston yritysasiakkaat odottavat alv-palautuksia keskimäärin peräti 848 päivää, kertoo kreikkalainen Kathimerini-päivälehti. Asiasta kertoi Suomessa ensin Talouselämä.

Yritysten tasa-arvo ei todellakaan toteudu, sillä Ateenan itäosan Egaleon verotoimiston asiakkaat saavat palautuksensa 50 päivässä.
Kreikan hallitus on Kathimerinin mukaan velkaa yrityksille 1,1 miljardia euroa.

 

Veli-Pekka Leskelä


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

5.
Suomen uutiset logo

SDP aiheutti itse ongelmat, nyt esittää maahanmuuton kiristyksiä – ”Kun todellisuutta ja täysin tietoisten tekojen seurauksia ei enää pääse karkuun, alkaa tällainen veivaus”

17.08.2026 |11:19
7.
Suomen uutiset logo

Piisinen nauraa demarien takinkäännölle: ”Toverit vetivät lennosta maiharit jalkaansa”

17.08.2026 |09:21
10.
Suomen uutiset logo

Valtion tukemat nuorisoasunnot päätyivät sijoittajien käsiin – myyjäyhtiön omistaa liitto, jonka hallituksessa istuvat neljän puolueen nuorisojärjestöt

19.08.2026 |12:22

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää