Kreikkalaisten tulot romahtavat

26.07.2013 |14:21

Kreikkalaisten tulot ovat syöksykierteessä, kertoo maan valtiollinen tilastokeskus Elstat. Ekathimerini-päivälehden julkaisemien tietojen mukaan tulot putosivat ainakin kaksi miljardia euroa viime vuodesta.
Romahdus johtuu Kreikan tekemästä sisäisestä devalvaatiosta eli palkkojen, eläkkeiden ja sosiaalietujen leikkauksista. Palkat ovat pienentyneet jopa yli 20 prosenttia.
Palkat ja sosiaalietuudet pienenivät keskimäärin noin 11 prosenttia. Myös kreikkalaisten kulutus on pienentynyt noin kolmella miljardilla eurolla, mikä merkitsee vajaan 10 prosentin pudotusta. Kokonaiskulutus oli nyt noin 34 miljardia euroa.
Asiasta kertoi Suomessa ensin Helsingin Sanomat.

 

Veli-Pekka Leskelä


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

6.
Suomen uutiset logo

Suomi perui pään leikkaamisella uhkailleiden irakilaiskaksosten oleskeluluvat, mutta palautuskielto estää karkotuksen – Antikainen: ”Pelottavaa, mihin sokea ideologia johtaa”

25.03.2026 |18:09
7.
Suomen uutiset logo

Mäenpään libanonilainen vieras ihmettelee Suomen kotouttamispolitiikkaa: ”Miten teillä on varaa tällaiseen?”

24.03.2026 |13:32
10.
Suomen uutiset logo

Aittakumpu: Suomi tarvitsee vahvan herätyksen – ”On aika lopettaa suomalaisuuden ja arvojemme häpeäminen ja vähättely”

28.03.2026 |13:07

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää