Keski-Suomen aluehallitus pitää tänään ylimääräisen kokouksen, jossa käsitellään Jan Tolletin virkasuhteen päättämistä. Useat lehdet ovat uutisoineet näyttävästi siitä, kuinka suuren erorahan Tollet saa. Vuonna 2022 solmitun johtajasopimuksen mukaisesti hänelle maksetaan kuuden kuukauden palkkaa vastaava erokorvaus sekä kolmen kuukauden irtisanomisajan palkka.
– Koska kukaan ei kannattanut silloista esitystäni, nyt johtaja palkitaan 140 000 eurolla siitä, kun hän itse eroaa luottamuspulan vuoksi. Aivan käsittämätöntä touhua, Kaisa Garedew pöyristyy.
Veronmaksajien rahat eivät ole hillotolppia varten
Garedew oli aluehallituksen ainoa perussuomalainen jäsen.
– Perussuomalaiset ovat muuallakin monessa eri yhteydessä turhaan ajaneet alhaisempia palkkioita, ryhmärahoja ja muita tukiaisia, mutta tämä ei ole muille puolueille kelvannut, Garedew muistuttaa.
Vaikka alue- ja kuntapolitiikassa esitykset ovat usein kaatuneet, hallituksessa perussuomalaiset ovat päässeet edistämään tavoitettaan. Orpon-Purran hallitus leikkaa tällä vaalikaudella valtionhallinnosta yli 500 miljoonaa euroa. Eduskunnan käsiteltävänä on parhaillaan hallituksen esitys ministerien palkkioiden alentamisesta viidellä prosentilla, mikä säästää valtiolta 130 000 euroa.
– Veronmaksajien rahat eivät ole hillotolppien ylläpitämistä varten, vaan hyvinvointiyhteiskunnan välttämättömien palveluiden turvaamiseksi. Tässä taloustilanteessa tulisi myös alueilla ja kunnissa suurimpien puolueiden ottaa järki käteen ja laittaa kansalaisten etu ensimmäiselle sijalle, Garedew korostaa.