Kunnat nihkeinä turvapaikan saaneille – paikkoja ei ole, jonottajat jäävät vokkeihin roikkumaan

03.05.2016 |15:57

Kotoutettavilta maahanmuuttajilta puuttuu tuhansia kuntapaikkoja. Kunta- ja uudistusministeri Anu Vehviläisen mukaan turvapaikan saaneet jäävät joko vastaanottokeskuksiin tai lähtevät teilleen, mikäli he eivät saa kuntapaikkaa.

Asia selvisi tiistaina, kun hallitus esitteli kotouttamista koskevaa toimintasuunnitelmaansa. Kuntapaikoista kertoi kunta- ja uudistusministeri Anu Vehviläinen (kesk.).

– Tarve on noin 10 000 kuntapaikkaa. Nyt niitä on noin 2 500. Lisää tarvitaan noin 7 000-8 000 paikkaa, Vehviläinen kertoi.

Suomessa on nyt 313 kuntaa, kun Ahvenanmaa lasketaan mukaan. Sopimus on vain 134 kunnan kanssa.

– Onhan se vaatimaton luku, Vehviläinen totesi.

Hänen mukaansa paikkoja tarvitaan heti, kun turvapaikkoja myöntävä maahanmuuttovirasto käsittelee hakemuksia 600 hakemuksen verran viikossa.

Hakijat jäävät roikkumaan tai lähtevät teilleen

Vehviläisen mukaan turvapaikan hakijat voivat jäädä roikkumaan vastaanottokeskuksiin, ellei kuntapaikkaa löydy. Tai osa voi lähteä myös muualle mihin haluaa.

– 1 000 odottelijaa maksaa vastaanottokeskuksessa 1,5 miljoonaa euroa kuukaudessa, Vehviläinen laskee.

Kuntia ei aiota kuitenkaan pakottaa ottamaan pakolaisia vastaan.

– Emme ole harkinneet mitään muita keinoja, Vehviläinen kertoi.

Oikeus- ja työministeri Jari Lindström (ps.) oli samoilla linjoilla.

– Hallitus on sitoutunut antamaan kunnille asiassa vapaat kädet, Lindström vakuutti.

Veli-Pekka Leskelä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Purra: Ulkomaalaisväestön vahva nojaaminen takuueläkkeisiin on iso ongelma – ”Jopa ilman käytännössä minkäänlaista työuraa”

09.04.2026 |23:32
4.
Suomen uutiset logo

Oulun valtuusto lakkauttaa kouluja rahanpuutteen takia, mutta pitää kiinni kalliista ilmastotavoitteestaan – Aittakumpu: ”Kyllä on arvot pahasti vinossa”

06.04.2026 |10:00
6.
Suomen uutiset logo

Yhdenvertaisuusvaltuutettu haluaa avata itärajan – Antikainen: Suljetaan koko pulju ja säästetään kolme miljoonaa

08.04.2026 |15:11
7.
Suomen uutiset logo

Kirkkopalvelut ry:lle yli 11 miljoonaa euroa avustuksia, valtaosa toiminnan kuluista palkkoihin – puheenjohtajana kokoomuksen kansanedustaja

07.04.2026 |09:31

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää