Kuntaliitto ei saa olla hallituksen juoksupoika

13.05.2013 |14:02

Kuntaliiton hallituksen puheenjohtaja Rakel Hiltunen (sd.) sanoo isoksi haasteeksi säilyttää liiton edunvalvojan ja asiantuntijan rooli. Hiltunen pitää tuoretta sote-mallia tästä hyvänä esimerkkinä. Se perustuu pitkälti Kuntaliiton malliin.

– Liitto ei saa sortua toimimaan kulloisenkin hallituksen juoksupoikana, Hiltunen sanoo SDP:n Demokraatissa.

Kuntakenttä on isossa myllerryksessä. Hiltusen mukaan kunnissa joudutaan miettimään muun muassa julkisten palveluiden ja markkinoiden välistä suhdetta sekä kuntien ja valtion välistä työnjakoa.

Kuntapäivät järjestetään ensi viikolla Oulussa. Sinne saapuu noin tuhat kuntapäättäjää valtuustoista ja kuntayhtymistä.

 

PS VERKKOTOIMITUS


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Tynkkynen jyrähtää kokoomuksen Sirpa Pietikäisen vihervasemmistolaisesta äänestyslinjasta EU:ssa

02.11.2026 |15:20
5.
Suomen uutiset logo

Muslimit ja äärivasemmisto menestyivät USA:n vaaleissa – Alaskassa Mary Peltola voitti molemmat Dan Sullivanit

05.11.2026 |12:00
6.
Suomen uutiset logo

Useissa kaupungeissa tuhansien eurojen tukia vain ulkomaalaisten työllistämiseen – Vigelius: ”Laillistettua syrjintää”

04.11.2026 |14:51
8.
Suomen uutiset logo

Oikeus tuomitsi kaksi ulkomaalaistaustaista nuorta – pahoinpitelivät ja puukottivat 15-vuotiasta Helsingin Kaivopuistossa

06.11.2026 |11:05
10.
Suomen uutiset logo

Lääkäriliiton Pride-yhteistyö närästää erikoislääkäriä: ”Yhdenvertaisuus ei edellytä Pride-kumppanuutta”

03.11.2026 |10:01

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi