Kuntauudistus ideoitiin liian nopeasti

02.05.2013 |13:40

Kuntaremontti syntyi pikasynnytyksellä huonojen tähtien alla, arvoi juristi ja yhteiskuntatieteilijä Aulis Pöyhönen.

Pöyhönen on eläkkeellä oleva oleva sisäministeriön kuntaosaston päällikkö ja ministeriön neuvotteleva virkamies, joka on pannut täytäntöön kahtatoista hallitusohjelmaa. Hän on lukenut kuntauudistuspaperit huolella.

– Itsenäisyytemme ajan mittavin kuntaremontti kirjattiin hallitusohjelmaan tulipalokiireellä, kuvaa Pöyhönen Yle Uutisille.

– Ryhmän vetäjä, SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jouni Backman jopa kehuskeli hallitusneuvottelujen jälkeen sillä, että kuntaryhmä sai työnsä valmiiksi ensimmäisenä. Olisi ollut parempi, että olisivat olleet viimeisiä ja miettineet asioita kunnolla, Pöyhönen moittii.

PS VERKKOTOIMITUS


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Saksan AfD-puolue tavoittelee Sachsen-Anhaltin osavaltiovaaleissa ehdotonta enemmistöä – muut puolueet, kirkko ja ay-liike käyvät yhdessä Antifan kanssa rajua vastakampanjaa

24.08.2026 |12:12
7.
Suomen uutiset logo

Garedew: “Opetusministeri Adlercreutz lähti mukaan Setan aivopesukampanjaan”

28.08.2026 |13:33
8.
Suomen uutiset logo

Ministeri Tavio lakkauttaa kehityspolitiikan alivaltiosihteerin tehtävän – 280 000 euron säästö vuodessa

27.08.2026 |14:31
10.
Suomen uutiset logo

Demarihallitus aikoo levittää turvapaikanhakijat ympäri saarivaltakuntaa – lisärahaa majoituksen tarjoajille

26.08.2026 |09:30

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää