Kymenlaakson kansanedustajat hillityn elvytyksen kannalla

31.07.2013 |11:14

Elvytysvaraa ei ole paljon. Yle Uutisten haastattelemien Kymenlaakson perussuomalaisten kansanedustajien mielestä Suomen taloutta voisi elvyttää hillitysti panostamalla esimerkiksi tiehankkeisiin. Jari Lindström arvelee, että pienellä elvytyksellä voisi kotimaan talous lähteä liikkeelle, kun vienti ei vedä. Homekouluja korjaamalla ja teitä rakentamalla ei Suomen taloutta pelasteta, mutta se saattaisi lisätä talouden toimeliaisuutta.

Juho Eerolan mielestä pientä elvytysvaraa voisi suunnata vientiä edistäviin tiehankkeisiin, mutta hän varoittelee lisävelan ottamisen riskeistä. Velan osuus bruttokansantuotteesta ei saa nousta liian suureksi eikä kolmen A:n luottoluokitus vaarantua.

 

Mika Männistö


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Vouti vie pian huumeparonin arvokellot ja loistoauton – Oikeusministerin viesti nuorille: ”Rikos ei kannata”

13.05.2026 |12:29
2.
Suomen uutiset logo

Punaviherkokoomuslaisten valvoma Helsingin energiayhtiö rahtaa pähkinänkuoria kaukaa Afrikasta – äänestäjä saa taas sitä mitä tilasi

08.05.2026 |18:04

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää