Kyproksen urheilujoukkue piti auttaa kisoihin

31.05.2013 |22:20

Tuskin on Kyproksen avustuspäätöksestä muste kuivunut, kun löytyi toinenkin avuntarvitsija. Nyt oli hädässä Kyproksen yleisurheilujoukkoe, jolla ei ollut varaa matkustaa Euroopan pienten maiden kisoihin, jotka järjestetään 15. kertaa. Kisoihin pääsevät vain maat, joissa asuu alle miljoona asukasta.

Apuun tuli Luxemburg, joka tunnetaan vastaavasta elinkeinosta kuin Kypros, jonka suureksi turvonnut pankkisektori on ajautunut vararikkoon. Molempia maita syytetään veroparatiiseiksi, joissa kierretään veroa ja pestään rahaa. Mutta Kyprosta Luxemburg auttoi puhtaasti urheilullisin perustein, kertoo Wall Street Journal.

– Tulen mieluummin toiseksi, jos Kypros voittaa täydellä joukkueella, kuin että me voittaisimme ja Kypros häviäisi vajaalla joukkueella, Marc Theisen, kisojen järjestelykomitean varapuheenjohtaja sanoi.

Luxemburg tuki Kyprosta 100 000 eurolla.

 

ps verkkotoimitus


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Työeläkkeet ovat lakisääteistä vakuutuspohjaista sosiaaliturvaa ja kuuluvat julkiseen talouteen – siksi ne kuuluvat myös perussuomalaiseen säästöpakettiin

24.10.2026 |12:00
5.
Suomen uutiset logo

Ilhan Omar: ”En tietääkseni nainut veljeäni” – kansanedustajan epäillään esiintyneen väärällä nimellä koko uransa ajan

26.10.2026 |10:07
7.
Suomen uutiset logo

Junnila lataa suorat sanat ay-ekonomistille: ”Eivät kai ulkomaiset osaajat sosiaaliturvan vuoksi Suomeen tule?”

23.10.2026 |17:29

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi