Kypros kiistelee tukipaketista

18.03.2013 |11:36

Kyproksen parlamentti kokoontuu tänään iltapäivällä keskustelemaan maalle myönnetyn kansainvälisen tukipaketin ehdoista.

Eniten eripuraa on ennalta aiheuttanut pankkitalletuksille aiottu kertaluontoinen vero. Presidentti Nicos Anastasiadesin mukaan tukipaketti on ”tuskallinen”, mutta ainoa keino pelastaa pankkisektori täydelliseltä romahtamiselta.

Pakettia vastustavat ainakin sosialistit ja kommunistit. Myös presidenttipuolueen liittolainen keskustalainen DIKO suhtautuu pakettiin suurin varauksin.
Presidentin omalla konservatiivisella puolueella on 56-paikkaisessa parlamentissa vain 20 edustajaa, kertoi aamun Kauppalehti nettisivuillaan.


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö

09.03.2026 |14:01
4.
Suomen uutiset logo

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan

10.03.2026 |12:06
5.
Suomen uutiset logo

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä

09.03.2026 |13:07
6.
Suomen uutiset logo

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön

07.03.2026 |13:25

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää