Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Lakivaliokunnan perussuomalaiset: Syytteistä ei pidä neuvotella

10.06.2014 |10:58

Perussuomalaisten kansanedustajat Arja Juvonen ja Mika Niikko ovat jättäneet eduskunnan lakivaliokunnassa vastalauseen syyteneuvottelua koskevasta lainsäädännöstä ja syyttämättä jättämistä koskevien säännösten uudistamisesta. Vastalauseessa he katsoivat, että suomalaiseen oikeusjärjestelmään sopimaton syyteneuvottelu loukkaisi yhdenvertaisuutta lain edessä.

– Tällöin syyttäjä voisi esimerkiksi tehdä rikoksesta epäillyn tai rikosasian vastaajan kanssa tuomioesityksen, jossa vastaaja tunnustaa rikoksen ja syyttäjä sitoutuu vaatimaan rangaistusta lievennetyltä rangaistusasteikolta. Tuomioesitys käsiteltäisiin epäillyn tai vastaajan sekä asianomistajan suostumuksella tuomioistuimessa tavallista oikeudenkäyntiä kevyemmässä tunnustamisoikeudenkäynnissä, Juvonen ja Niikko selventävät.

Lakia valmisteltava laajemmin

Lakivaliokunnan perussuomalaiset katsoivat myös, että koska yhdenvertaisuudessa on kysymys erittäin merkittävästä asiasta, eivät esityksen taustalla olevat taloudelliset syyt saa tarkoittaa lainsäätäjän toimintaan kohdistuvan yhdenvertaisuuden toteuttamisen syrjäyttämistä. Lisäksi esitykseen sisältyi lukuisia muitakin epäkohtia, joiden vuoksi esitystä ei voitu järkevällä tavalla sovittaa suomalaiseen oikeusjärjestelmään.

Juvonen ja Niikko arvostelivat myös lain valmistelua, joka asiassa oli ollut työryhmämuotoinen. Heidän mielestään tällaiset tärkeät lakihankkeet tulisi valmistella laajapohjaisemmin.

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

5.
Suomen uutiset logo

Kepun takki kääntyi: Suorassa lähetyksessä Antti Kaikkonen perui puolueensa tavoitteen 40 000 uudesta maahanmuuttajasta

25.06.2026 |11:59
7.
Suomen uutiset logo

Vigelius Rydman-äänestyksen jälkeen: ”Mikä nykyisissä kriteereissä ei kelpaa?”

23.06.2026 |15:58
9.
Suomen uutiset logo

Elon Musk vaatii Saksan yleisradiota tilille valeuutisen levittämisestä – Saksan entinen tiedustelujohtaja näkee Belfastin tapahtumissa yhtäläisyyksiä Chemnitzin veitsi-iskun kanssa

22.06.2026 |12:17
10.
Suomen uutiset logo

Vasemmiston pelikirja: kouluta aktivistit, rakenna konflikti, lietso eripuraa, soluttaudu, painosta instituutioita, ”sulata” yhteiskunta

27.06.2026 |12:09

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää