Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Laura Huhtasaari Saksan vaalituloksesta: ”Tämä on vasta alkua”

24.09.2017 |21:49

Presidenttiehdokas Laura Huhtasaari (ps.) kommentoi Saksan liittopäivävaalien maanjäristystulosta Facebookissa.

– Hyvä Saksa. Lopettakaa kansallismielisten nimittely ja kauhistelu. Tämä on vasta alkua. Maahanmuuttopolitiikkaan halutaan muutos ja syystä, Huhtasaari summasi.

– Eurooppa kääntyy hitaasti, mutta varmasti. Aikaa ei ole hukattavaksi, hän kirjoitti hieman aikaisemmin.

Huhtasaari nimitettiin viikonloppuna perussuomalaisten presidenttiehdokkaaksi. Kuten AfD:lläkin, Huhtasaaren vaaliteemoissa on vahva maahanmuutto- ja turvallisuusaiheiden painotus.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

5.
Suomen uutiset logo

Kepun takki kääntyi: Suorassa lähetyksessä Antti Kaikkonen perui puolueensa tavoitteen 40 000 uudesta maahanmuuttajasta

25.06.2026 |11:59
8.
Suomen uutiset logo

Vigelius Rydman-äänestyksen jälkeen: ”Mikä nykyisissä kriteereissä ei kelpaa?”

23.06.2026 |15:58
10.
Suomen uutiset logo

Elon Musk vaatii Saksan yleisradiota tilille valeuutisen levittämisestä – Saksan entinen tiedustelujohtaja näkee Belfastin tapahtumissa yhtäläisyyksiä Chemnitzin veitsi-iskun kanssa

22.06.2026 |12:17

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää