Artikkeli kuva

MATTI MATIKAINEN

Leena Merestä lakivaliokunnan puheenjohtaja

18.06.2019 |15:52

Perussuomalaisten kansanedustaja Leena Meri valittiin tänään eduskunnan lakivaliokunnan puheenjohtajaksi. Meri on koulutukseltaan oikeustieteen maisteri ja varatuomari.

Leena Meri on toisen kauden kansanedustaja ja hän on toiminut aiemmin muun muassa perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtajana ja perustuslakivaliokunnan jäsenenä.

Meri on ollut myös kuntapolitiikassa mukana ja toimii Hyvinkään kaupungin valtuustossa ja kaupunginhallituksen varapuheenjohtajana toista kauttaan.

Lakivaliokunta käsittelee muun muassa perhe-, jäämistö-, velvoite- ja esineoikeutta, rikos- ja prosessioikeutta, tuomioistuimia sekä vankeinhoitoa koskevaa lainsäädäntöä.

Omaa kokemusta lainvalmisteluun

Meri on työskennellyt maistraatissa lakimiehenä ja henkikirjoittajana sekä erikoistunut opiskeluissaan ja työelämässä perhe- ja jäämistöoikeuteen.

Hän on työskennellyt myös käräjäoikeudessa ja hovioikeudessa sekä toiminut omassa lakiasiaintoimistossa, joten myös rikosoikeudelliset asiat ja tuomioistuinlaitos sekä prosessioikeus ovat tulleet tutuksi.

– Olen todella innostunut lakivaliokunnan puheenjohtajan tehtävästä. Siellä pääsen tuomaan omaa osaamistani ja kokemustani käytännön työelämästä suoraan lainvalmisteluun eduskunnassa, Meri toteaa.

– Myös viime kauden jäsenyys perustuslakivaliokunnassa on hyvä pohja lakivaliokunnan puheenjohtajan tehtävälle.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta

08.06.2025 |15:46
4.
Suomen uutiset logo

Tutkimus: Oikeistolaiset osoittavat enemmän empatiaa vasemmistolaisia kohtaan kuin vasemmistolaiset oikeistolaisia kohtaan – epäsymmetriaa selittävät ankarat moraaliset tulkinnat

06.06.2025 |09:55
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”

08.06.2025 |17:19
6.
Suomen uutiset logo

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia

09.06.2025 |14:30
8.
Suomen uutiset logo

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi

08.06.2025 |16:09
9.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Mies-päätteisten sanojen kieltäminen ei tee maailmasta rahtustakaan tasa-arvoisempaa – ”Ole mies, älä henkilö”

06.06.2025 |11:28

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää