

Leena Meri ei tyrmää Sipilän neuvotteluavausta
Edustaja Leena Meri (ps.) jäi pohtimaan, miksi pääministeri Juha Sipilän (kesk.) demareiden puheenjohtaja Antti Rinteelle tiistai-iltana Ylen A-studiossa esittämä kompromissiehdotus ei tälle kelvannut. Hän olisi itse tarttunut Sipilän ehdotukseen, mikäli yrittäjät suostuisivat ottamaan luottamusmiesjärjestelmän käyttöön myös pienyrityksissä.
Yksinkertaistettuna kyse on siitä, että paikallinen sopiminen voitaisiin ulottaa myös järjestäytymättömiin pienyrityksiin. Jotta tämä onnistuisi, tulisi niissä ottaa käyttöön luottamusmiesjärjestelmä. Siinä tapauksessa hallitus olisi vetänyt irtisanomisia koskevan esityksensä takaisin. Rinne ei huomioinut pääministerin ehdotusta.
– Kyllä minä olisin Rinteen asemassa Sipilän esitykseen tarttunut. Erityisesti, jos Sipilä olisi pitänyt huolen siitä, että yrittäjät suostuisivat ottamaan luottamusmiesjärjestelmän käyttöön myös pienyrityksissä, sanoo kansanedustaja Leena Meri.
Luottamusäänestyksestä
Meri kommentoi myös keskiviikkoista luottamusäänestystä. Hallitus sai luottamuksen äänin 101-73. Taustalla oli hallituksen tiedonanto, jossa oli kyse irtisanomissuojan heikentämisestä pienissä yrityksissä.
– Eihän se tietenkään ollut mikään yllätys, Meri toteaa.
Hallitukselle esitettiin epäluottamuslausetta kahden eri puolueen ja edustajan voimin. Toinen esitys oli demareiden, toinen perussuomalaisten. Leena Meren tekemän epäluottamuslaiseen loppuosa kuului seuraavasti:
”Perussuomalaiset vetoavat hallitukseen, jotta se palauttaisi yhteiskuntaan työrauhan. Valitettavasti tämäkin toive taitaa kulkea kuuroille korville. Niin kova uho hallituksella on päällä, kuten ryhmäpuheenvuorostakin kuulimme, että järki on jo sumentunut. Arvoisa puhemies! On hyvä muistaa tässäkin kohti vanha viisaus: ’Parempi laiha sopu kuin lihava riita’. Hyvä hallitus, tämä on edelleen hyvä ratkaisu, johon kannattaa tarttua. Edellä olevan perusteella ja perustuslain 44 §:ään viitaten esitän seuraavan epäluottamuslauseen: Hallitus on viimeaikaisella toiminnallaan kärjistänyt työmarkkinatilannetta ja näin vaarantanut talouden ja työllisyyden kasvun jatkumisen eikä siksi nauti eduskunnan luottamusta.”
Epäluottamuslauseista äänestettiin vastakkain, jatkoon mentiin demareiden versiolla.
– En osaa sanoa, miksi ei haluttu, että perussuomalaisten esitys pääsisi jatkoon. Perussuomalaisilla on kuitenkin enemmän ymmärrystä pienyrittäjiä kohtaan kuin sosiaalidemokraateilla, Meri kommentoi.
Meren mielestä sosiaalidemokraatit ajavat ay-liikkeen asiaa, koska saavat sieltä taloudellista tukea.
– Sen lauluja laulat, kenen leipää syöt, Meri muotoilee.
– Perussuomalaiset eivät saa ulkopuolista rahoitusta, joten voimme tehdä riippumatonta politiikkaa, Meri korostaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”
Ylen aamussa vierailleelta kansanedustaja Teemu Keskisarjalta tivattiin kantaa hallitukselta odotettavaan ilmastostrategiaan. Keskisarja totesi asian olevan hänelle yhdentekevä. - Perussuomalaisille luonnonsuojelu on luonnollinen, pyhä asia. Ilmakehäkiihkoilu sen sijaan on paholaisen keksintö. Se on EU:n anekauppaa, lähiluonnon raiskaamista ja hiilinielujen nieleskelyä. Ilmakehäkiihkon sfääreistä olisikin tehtävä paluu aidosti vihreälle metsäpolulle.

Jussi Halla-aho: ”Onko minkään median toimituksessa yhtä paljon rikollisia kuin Hesarissa?”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho jakaa X-tilillään kurinpalautusta Helsingin Sanomille. Halla-aho osallistuu näin keskusteluun tuoreesta hovioikeuden tuomiosta kahdelle Helsingin Sanomien toimittajalle niin kutsutussa Viestikoekeskus-jutussa. Hovioikeus kovensi käräjäoikeuden aiempaa tuomiota.

Nyt tuli perussuomalaisten vastaus SDP:n Razmyarin leikkauslistoihin: ”Tätäkö tarkoittaa kaiken voi tehdä reilummin?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää sosialidemokraattien varapuheenjohtaja Nasima Razmyarin esitykset maataloustukien leikkauksista sekä veronkorotukset listaamattomille yhtiöille.

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä
Kahdeksan alaikäistä tyttöä on joutunut seksuaalisen ahdistelun kohteeksi Saksan Gelnhausenin ulkouimalassa. Epäiltyinä on neljä syyrialaista miestä. Tapaus on herättänyt laajaa keskustelua Saksan uimahallien turvallisuudesta. Samalla Kölnin kaupungin uimahalleihin asennetut seksuaalisesta väkivallasta varoittavat julisteet ovat joutuneet arvostelun kohteeksi, sillä niiden katsotaan esittävän ahdistelijoina sellaisia ryhmiä, jotka tilastojen mukaan syyllistyvät näihin tekoihin kaikkein harvimmin.

PS-ministeriryhmän tiedotustilaisuus klo 15.30 alkaen (suora lähetys)

Pieni- ja keskituloisille tulossa merkittävät veronalennukset, ostovoima paranee – Purra: ”Tällaisia veronalennuksia ei ole nähty vähään aikaan”
Perussuomalaisten ministeriryhmän kesäkokouksessa tänään puhunut valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi jo lausunnoilla olevista verotoimista. Tavan palkansaajalle on jäämässä kukkaroon selvästi enemmän käyttövaraa veronalennusten myötä.

Purra: Väestönmuutos ei ole salaliittoteoriaa tai äärioikeistolaista – ”Tilastot kertovat armottomasti, kuinka ulkomaalaisväestö lisääntyy ja kasvaa, suomalaisväestö ei”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra listaa X:ssä, miksi puolue puhuu niin paljon Suomen demografisista muutoksista.

Festariesiintyjä huusi kuolemaa israelilaisille – brittiyleisö huusi innoissaan mukana
Glastonburyn festivaaleilla rap-esiintyjä huusi kuolemaa israelilaisille ja toivoi Allahin nimissä Palestiinan vapautuvan. Pääministeri ja monet muut poliitikot ovat tuominneet vihapuheen. BBC myöntää rikkoneensa omia vihapuheen vastaisia ohjeitaan lähettäessään keikan suorana lähetyksenä. Rap-duon Yhdysvaltain kiertue peruuntuu, koska heidän viisuminsa peruutettiin.

Teemu Keskisarja: Seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta pitää ohjata riippumattomille ja puolueettomille medioille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja esittää Yleisradion kutistamista siten, että seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta ohjattaisiinkin riippumattomille ja puolueettomille medioille. - Yle-veron maksajat jatkossa valitkoot itse rahoituskohteita omissa veroilmoituksissaan, Keskisarja linjaa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää