Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Lex Soini kumosi Lex Vennamon

11.12.2015 |16:07

Eduskunnassa äänestettiin uudesta puoluelaista, jonka osana kumoutuu niin kutsuttu Lex Vennamo, jonka mukaan puolueesta lähtevien kansanedustajien mukana lähtevät myös heistä maksettavat tukirahat.

Laki säädettiin 70-luvulla Urho Kekkosen valitsemiseksi presidentiksi ilman äänestystä, ja sen avulla saatiin SMP hajotettua ostamalla puolueen oppositio puoluelain muutoksella poikkeuslain taakse.

Lex Vennamo kumoutui äänin 130-50. 19 kansanedustajaa oli äänestyksestä poissa.

– Tämä on aivan erinomainen korjaus. Tällä esityksellä palataan alkuperäiseen puoluelain henkeen. Poikkeus siihen säädettiin aikanaan sen vuoksi, että tehtiin poikkeuspäätös siitä, että jos loikkaat tai enemmistö loikkaa, niin voi viedä rahat mennessään. Kun näin tehtiin, niin Urho Kekkonen saatiin valittua poikkeuslailla ilman, että siitä äänestettiin. Tämä tarkoituksenmukainen laki nyt menee historian hämärään, ja olen siitä erittäin iloinen, ulkoministeri Timo Soini totesi eduskunnan päätöksestä.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Kylmää kyytiä suomalaishoitajille: SDP:n Razmyar täyttäisi hoitolaitokset ulkomaalaisella työvoimalla – yksi suomenkielinen hoitaja riittäisi tukemaan muita

27.02.2026 |14:04
7.
Suomen uutiset logo

New Yorkin poliiseja heiteltiiin jääkimpaleilla ja kivillä, kahdelle vakavia vammoja – muslimipormestari raivostutti poliisiliiton vähättelemällä väkijoukon hyökkäystä virkavaltaa vastaan

27.02.2026 |19:51
9.
Suomen uutiset logo

Näin keskusta on äänestänyt eduskunnassa maahanmuuton kiristyksistä – mitkään tiukennukset eivät kelpaa

28.02.2026 |15:21

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää