Lindström: Ei enää uusia työryhmiä miettimään paikallista sopimista – ”Juna meni jo”

20.08.2016 |12:52

Oikeus- ja työministeri Jari Lindström (ps.) otti ministeriryhmän kesäkokouksessa kantaa paikalliseen sopimiseen. Hän kertoi, joidenkin tahojen esittäneet, että pitäisi perustaa uusia työryhmiä miettimään paikallista sopimista. Lindstöm torppasi tällaiset puheet tiukasti.

– Niin kauan kun minä olen tässä tehtävässä niin ei perusteta enää yhtään uusia työryhmiä pohtimaan paikallista sopimista. Se juna meni jo.

– Paikka oli silloin kun sitä sopimusta tarjottiin. Tähän sopimukseen voivat tulla ne, jotka haluavat. Mutta mitään uusia avauksia ei tule ainakaan tämän ministerin ja tämän puolueen puolelta.

Lindström puhui myös työmarkkinarauhan puolesta. Kilpailukykysopimus on rakennettu silä oletuksella, ettei yllätyksiä tule.

– Pidämme huolta siitä, ettei mitään kilpailukykysopimuksen vastaisia toimia viedä eteenpäin, Lindström täsmensi.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Ennen näkemätöntä väkivaltaa Alankomaissa uudenvuoden aattona – poliiseja ammuttiin raketeilla ja kirkkokin poltettiin maan tasalle

03.01.2026 |11:16
3.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Tapahtuuko Suomessa sama kuin Minnesotassa?

07.01.2026 |10:40
5.
Suomen uutiset logo

Helsingin yliopiston väitöskirjatutkija lietsoo somessa vallankumousta ja vaatii kapitalistien hävittämistä

02.01.2026 |09:30
7.
Suomen uutiset logo

Britannian woke-pääministeri Starmerin ympärillä kuohuu – vasemmisto nimitti parlamentin ylähuoneeseen ”valetohtorin”

02.01.2026 |18:02

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää