Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Lindström: Hallituksen pitää reagoida Talvivaaran konkurssiin

06.11.2014 |12:43

Hallituksen pitää reagoida Talvivaaran kaivosyhtiön konkurssiin. Sillä on käytössään esimerkiksi äkillisen rakennemuutoksen kriisirahoitus. Näin arvioi päivän uutista perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jari Lindström.

Ympäristöstä pitää huolehtia ensin

Lindström pitää päivän uutista Talvivaaran kaivosyhtiön konkurssista vakavana, mutta ei suurena yllätyksenä. Asiasta ei tiedetä vielä kaikkea, mutta tärkeimpiä asioita ovat nyt ympäristöasioista huolehtiminen ja työllisyys.

– Prosessi jatkuu siellä koko ajan konkurssista huolimatta ja nyt pitää huolehtia siitä, etteivät vesisateet aiheuta uutta ympäristökatastrofia. Toinen tärkeä asia on työllisyydestä huolehtiminen: mitä tapahtuu työntekijöille? Siihen on hallituksella äkillisen rakennemuutoksen rahoitus, Lindström arvioi tuoreeltaan.

Luottamus on mennyt

Lindström sanoo toivoneensa, että kaivosyhtiö olisi löytänyt rahoituksen toimintansa jatkamiseen.

– Kun sitä ei kuitenkaan löytynyt, kertoo se, että luottamus on mennyt. Ainoa toimija on nyt valtio, Lindström pahoittelee.

Hän pitää yhä mahdollisena, että valtio voisi osallistua kaivostoiminnan pelastamiseen. Mutta yhtiöön on sijoitettu jo paljon ja nyt pitäisi tietää, millainen valo tunnelin päässä häämöttää.

– Paljonko pitäisi vielä sijoittaa? Se on minulle arvoitus. Se ei voi olla loputon tie, Lindström puntaroi.

 

Veli-Pekka Leskelä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Metsähallitus pitää makkaranpaistajia ilmastoriskinä – Junnila kehottaa Metsähallitusta lopettamaan turhan puuhastelun

21.05.2026 |11:00
7.
Suomen uutiset logo

BBC kertoi köyhistä isistä, jotka myyvät 5- ja 7-vuotiaita tyttäriään – tyttöjen kohtalo lapsimorsiamina jäi kertomatta

22.05.2026 |16:07
8.
Suomen uutiset logo

USA:n varapresidentti kannustaa brittejä: ”Antakaa palaa – puolustakaa kulttuurianne”

21.05.2026 |13:05

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää