

jari Lindström tiedotustilaisuudessa Tampereella 20.8.2016. / Matti Matikainen
Lindström: Työvoimaviranomaiset pelkäävät virheitä ja saattavat tämän takia tulkita ohjeita liian tiukasti – häviäjä on työtön
Oikeus- ja työministeri Jari Lindström peräänkuuluttaa rennompaa ilmapiiriä työvoimaviranomaisten ja työttömien välisiin kohtaamisiin. Lindströmin mukaan viranomaiset saattavat virheiden pelossa tulkita saamiaan ohjeita liian tiukasti, työttömän vahingoksi.
– Järjestelmämme lähtee aina siitä että virheitä pelätään. Niiden virheiden pelosta tulkitaan varmuuden vuoksi tiukimman mukaan, ettei kukaan pääsisi syyttämään jälkikäteen virheestä. Kuka tällöin häviää? Häviäjä on työtön, Jari Lindström muotoilee.
Hän täsmentää, ettei halua syyttää viranomaisia, mutta katsoo, että rajatapaukset pitäisi tulkita työttömän hyväksi.
Ministeri kertoo saaneensa paljon palautetta tästä aiheesta kesän aikana, ja pohtineensa ratkaisua lomaillessaan.
– Minulle tulee valtavasti palautetta siitä, että viranomaiset tottakai noudattavat lakia, mutta monesti ihmiset kokevat, että jokin juttu on ”tulkittu yli”, ja että tämä on epäoikeudenmukaista.
Ministeri ei lähtisi ratkaisemaan asiaa lainsäädäntöteitse vaan asennemuutoksella ja ohjeistuksella.
– Nyt on sitten pohdittu sitä, että kuinka voisimme ohjeistaa työvoimaviranomaisia ja Kelaa siitä, että katsottaisiin, miten asioita tulkitaan. Olen käyttänyt asiasta työnimeä ”relataan vähän”. Annetaisiin vähän enemmän tilaa. Luotetaisiin ihmisiin enemmän eikä lähdettäisi siitä oletuksesta, että ihmiset huijaisivat järjestelmää. Toki pieni osa saattaa näin toimia, mutta minä luotan suomalaisiin.
– Voitaisiinko satsata ilmapiiriin ja vähän vapaampaan olotilaan – liiallisen byrokratian purkamisen hengessä, Lindström kysyy.
– Tämä ei tapahdu hallituksen määräyksellä vaan sillä, että aletaan miettimään, miten asioita voisi tehdä vähän rennommin. Virkailijat tulkitsevat asioita soveltamisohjeiden mukaisesti. Voisimmeko asioita ohjeistaa siten, että ohjeita tulkittaisiin hieman lievemmin. Tämä toisi positiivista kierrettä yhteiskuntaan. Voitaisiinko Suomessa luottaa enemmän ihmisiin, ministeri pohtii.
Tiedotustilaisuuden videotallenne kokonaisuudessaan.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Lex Lindström -esitys: Päästetään iäkkäät pitkäaikaistyöttömät eläkkeelle

Lindström: Ei enää uusia työryhmiä miettimään paikallista sopimista – ”Juna meni jo”

Soini väläytti tulevaisuudensuunnitelmiaan – ”Ei helkkari. Taidan ..”
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”
Ylen aamussa vierailleelta kansanedustaja Teemu Keskisarjalta tivattiin kantaa hallitukselta odotettavaan ilmastostrategiaan. Keskisarja totesi asian olevan hänelle yhdentekevä. - Perussuomalaisille luonnonsuojelu on luonnollinen, pyhä asia. Ilmakehäkiihkoilu sen sijaan on paholaisen keksintö. Se on EU:n anekauppaa, lähiluonnon raiskaamista ja hiilinielujen nieleskelyä. Ilmakehäkiihkon sfääreistä olisikin tehtävä paluu aidosti vihreälle metsäpolulle.

Jussi Halla-aho: ”Onko minkään median toimituksessa yhtä paljon rikollisia kuin Hesarissa?”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho jakaa X-tilillään kurinpalautusta Helsingin Sanomille. Halla-aho osallistuu näin keskusteluun tuoreesta hovioikeuden tuomiosta kahdelle Helsingin Sanomien toimittajalle niin kutsutussa Viestikoekeskus-jutussa. Hovioikeus kovensi käräjäoikeuden aiempaa tuomiota.

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä
Kahdeksan alaikäistä tyttöä on joutunut seksuaalisen ahdistelun kohteeksi Saksan Gelnhausenin ulkouimalassa. Epäiltyinä on neljä syyrialaista miestä. Tapaus on herättänyt laajaa keskustelua Saksan uimahallien turvallisuudesta. Samalla Kölnin kaupungin uimahalleihin asennetut seksuaalisesta väkivallasta varoittavat julisteet ovat joutuneet arvostelun kohteeksi, sillä niiden katsotaan esittävän ahdistelijoina sellaisia ryhmiä, jotka tilastojen mukaan syyllistyvät näihin tekoihin kaikkein harvimmin.

Nyt tuli perussuomalaisten vastaus SDP:n Razmyarin leikkauslistoihin: ”Tätäkö tarkoittaa kaiken voi tehdä reilummin?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää sosialidemokraattien varapuheenjohtaja Nasima Razmyarin esitykset maataloustukien leikkauksista sekä veronkorotukset listaamattomille yhtiöille.

Teemu Keskisarjan kolumni: Luonnonsuojelijat vastaan ilmakehäkiihkoilijat

Teemu Keskisarja: Seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta pitää ohjata riippumattomille ja puolueettomille medioille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja esittää Yleisradion kutistamista siten, että seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta ohjattaisiinkin riippumattomille ja puolueettomille medioille. - Yle-veron maksajat jatkossa valitkoot itse rahoituskohteita omissa veroilmoituksissaan, Keskisarja linjaa.

Pieni- ja keskituloisille tulossa merkittävät veronalennukset, ostovoima paranee – Purra: ”Tällaisia veronalennuksia ei ole nähty vähään aikaan”
Perussuomalaisten ministeriryhmän kesäkokouksessa tänään puhunut valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi jo lausunnoilla olevista verotoimista. Tavan palkansaajalle on jäämässä kukkaroon selvästi enemmän käyttövaraa veronalennusten myötä.

Hallitus korjaa terveydenhuoltoa: Silmälääkärille pääsee nyt helpommin ja silmälasien uusimisesta tulee monelle halvempaa
Aikaisemmin optikot eivät ole voineet määrätä silmälaseja henkilöille, joille on tehty silmäleikkaus, vaan asiakas on jouduttu ohjaamaan silmälääkärin vastaanotolle. - Muutos lyhentää jonoja silmälääkäreille ja on tervetullut tilanteessa, jossa silmälääkäreistä on pula valtakunnallisesti, kertoo sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso.

Purra: Väestönmuutos ei ole salaliittoteoriaa tai äärioikeistolaista – ”Tilastot kertovat armottomasti, kuinka ulkomaalaisväestö lisääntyy ja kasvaa, suomalaisväestö ei”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra listaa X:ssä, miksi puolue puhuu niin paljon Suomen demografisista muutoksista.

Festariesiintyjä huusi kuolemaa israelilaisille – brittiyleisö huusi innoissaan mukana
Glastonburyn festivaaleilla rap-esiintyjä huusi kuolemaa israelilaisille ja toivoi Allahin nimissä Palestiinan vapautuvan. Pääministeri ja monet muut poliitikot ovat tuominneet vihapuheen. BBC myöntää rikkoneensa omia vihapuheen vastaisia ohjeitaan lähettäessään keikan suorana lähetyksenä. Rap-duon Yhdysvaltain kiertue peruuntuu, koska heidän viisuminsa peruutettiin.