Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Lindström: Uudet laivatyöpaikat tervetulleita – menevät suomalaisille perämiehille

13.09.2016 |15:34

Perussuomalaisten ministeriryhmä vastaanottaa ilolla Suomen Laivanpäällystöliiton ja Suomen Varustamojen sopimuksen alimpia perämiestoimia koskevista uusista työ- ja palkkaehdoista.

Sopimuksen myötä luodaan työpaikkoja nuorille, työttömille ja työkokemusta vailla oleville suomalaisille perämiehille. Sopimusosapuolet toteavat tiedotteessaan, että uskovat järjestelyn edistävän suomalaista merenkulkuosaamista sekä vahvistavan merenkulkuelinkeinon kilpailukykyä.

– Tämä on erittäin hyvä uutinen ja osoittaa, että työmarkkinaosapuolet ovat valmiita kehittämään rohkeita uusia malleja suomalaisten työllistämiseksi. Rakennusalallahan samankaltainen niin sanottu työkokeilumalli on juuri sovittu. Jokainen ala tietää omat tarpeensa ja jatkossakin tällaiset ratkaisut on luonnollista tehdä toimialasopimusten kautta, oikeus- ja työministeri Jari Lindström (ps.) kommentoi tuoretta sopimusta.

Ei tarvetta EU:n ulkopuoliselle miehistölle

Nyt sovituilla toimenpiteillä suomalaiset perämiehet korvaavat EU:n ulkopuolisen miehistötarpeen. Käytännössä sopimuksella on siis mahdollista luoda kansipäällystöön sata uutta työpaikkaa, jotka tulevat suoraan suomalaisille.

– Kaikki sopimukset, joilla voidaan työllistää entistä enemmän suomalaisia, ovat tervetulleita, Lindström toteaa

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”

30.04.2025 |12:47
6.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuton kustannukset ovat massiivisia – kansanedustaja Strandman: Suomessa maahanmuuton hintalappu on arviolta 10,5 miljardia euroa vuodessa

02.05.2025 |16:43
7.
Suomen uutiset logo

Nigel Faragen maahanmuuttokriittinen Reformipuolue murskavoittoon Britannian paikallisvaaleissa – pääministeri Keir Starmer nöytyy, sanoo ymmärtävänsä äänestäjien raivon perinteisiä puolueita kohtaan

03.05.2025 |11:05

Uusimmat










PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää