Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Lindström: Uudet laivatyöpaikat tervetulleita – menevät suomalaisille perämiehille

13.09.2016 |15:34

Perussuomalaisten ministeriryhmä vastaanottaa ilolla Suomen Laivanpäällystöliiton ja Suomen Varustamojen sopimuksen alimpia perämiestoimia koskevista uusista työ- ja palkkaehdoista.

Sopimuksen myötä luodaan työpaikkoja nuorille, työttömille ja työkokemusta vailla oleville suomalaisille perämiehille. Sopimusosapuolet toteavat tiedotteessaan, että uskovat järjestelyn edistävän suomalaista merenkulkuosaamista sekä vahvistavan merenkulkuelinkeinon kilpailukykyä.

– Tämä on erittäin hyvä uutinen ja osoittaa, että työmarkkinaosapuolet ovat valmiita kehittämään rohkeita uusia malleja suomalaisten työllistämiseksi. Rakennusalallahan samankaltainen niin sanottu työkokeilumalli on juuri sovittu. Jokainen ala tietää omat tarpeensa ja jatkossakin tällaiset ratkaisut on luonnollista tehdä toimialasopimusten kautta, oikeus- ja työministeri Jari Lindström (ps.) kommentoi tuoretta sopimusta.

Ei tarvetta EU:n ulkopuoliselle miehistölle

Nyt sovituilla toimenpiteillä suomalaiset perämiehet korvaavat EU:n ulkopuolisen miehistötarpeen. Käytännössä sopimuksella on siis mahdollista luoda kansipäällystöön sata uutta työpaikkaa, jotka tulevat suoraan suomalaisille.

– Kaikki sopimukset, joilla voidaan työllistää entistä enemmän suomalaisia, ovat tervetulleita, Lindström toteaa

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
3.
Suomen uutiset logo

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään

08.09.2025 |19:09
4.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
5.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
6.
Suomen uutiset logo

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa

08.09.2025 |10:29
8.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää