Luottamus talouteen koheni EU-alueella

30.07.2013 |15:27

Luottamus talouteen koheni EU-alueella, kertoo EU-komission julkaisema tutkimus. Sen perusteella kansalaiset näyttävät uskovan, että unioni pääsee nousemaan kolme vuotta jatkuneesta laskusuhdanteesta. Vaikka luottamus paranikin, on se silti yhä pitkän ajan keskiarvon alapuolella.

Kuluttajien ja yrittäjien luottamus parani niin euroalueella kuin sen ulkopuolisessa EU:ssa. Talousluotttamus oli korkeimmillaan viime vuoden huhtikuun jälkeen.
Siitä huolimatta luottamus oli yhä pitkän ajan keskiarvon alapuolella. Indeksiä kohensi etenkin kuluttajien luottamuksen kohentuminen.
Luottamus koheni euromaista eniten Italiassa, Espanjassa ja Ranskassa, väheni eniten Hollannissa. Asiasta kertoi Suomessa ensin Yle Uutiset.

 

Veli-Pekka Leskelä


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Työeläkkeet ovat lakisääteistä vakuutuspohjaista sosiaaliturvaa ja kuuluvat julkiseen talouteen – siksi ne kuuluvat myös perussuomalaiseen säästöpakettiin

24.10.2026 |12:00
5.
Suomen uutiset logo

Ilhan Omar: ”En tietääkseni nainut veljeäni” – kansanedustajan epäillään esiintyneen väärällä nimellä koko uransa ajan

26.10.2026 |10:07
7.
Suomen uutiset logo

Junnila lataa suorat sanat ay-ekonomistille: ”Eivät kai ulkomaiset osaajat sosiaaliturvan vuoksi Suomeen tule?”

23.10.2026 |17:29

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi