Luottamus talouteen koheni EU-alueella

30.07.2013 |15:27

Luottamus talouteen koheni EU-alueella, kertoo EU-komission julkaisema tutkimus. Sen perusteella kansalaiset näyttävät uskovan, että unioni pääsee nousemaan kolme vuotta jatkuneesta laskusuhdanteesta. Vaikka luottamus paranikin, on se silti yhä pitkän ajan keskiarvon alapuolella.

Kuluttajien ja yrittäjien luottamus parani niin euroalueella kuin sen ulkopuolisessa EU:ssa. Talousluotttamus oli korkeimmillaan viime vuoden huhtikuun jälkeen.
Siitä huolimatta luottamus oli yhä pitkän ajan keskiarvon alapuolella. Indeksiä kohensi etenkin kuluttajien luottamuksen kohentuminen.
Luottamus koheni euromaista eniten Italiassa, Espanjassa ja Ranskassa, väheni eniten Hollannissa. Asiasta kertoi Suomessa ensin Yle Uutiset.

 

Veli-Pekka Leskelä


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä

09.03.2026 |13:07
3.
Suomen uutiset logo

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön

07.03.2026 |13:25
4.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö

09.03.2026 |14:01
6.
Suomen uutiset logo

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan

10.03.2026 |12:06
9.
Suomen uutiset logo

Bergbom paljastaa opposition vaihtoehdot: Vihreät sulkisi metsätehtaita, vasemmistoliitolta miljardien veronkorotukset ja keskustalta 40 000 uutta maahanmuuttajaa vuodessa

05.03.2026 |18:00
10.
Suomen uutiset logo

Yle kirjoitti Espoon ”Pikku-Kosovosta” – Grönroos: Suomalaisetkin etsivät turvaa omiensa luota

06.03.2026 |14:50

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää