Luottosupistuminen euroalueella jatkuu

28.03.2014 |12:28

Pankkien myöntämät luotot yksityisille jatkoivat pitkäksi venähtänyttä laskuputkeaan, Euroopan keskuspankki toteaa tiedotteessaan. Tämän lisäksi lavean rahan (M3) kasvuvauhti on aneeminen, ja keskuspankki on jäänyt tavoitteestaan rutkasti.

Keskuspankin toinen tärkeä tavoite on pitää inflaatio kahden prosentin tuntumassa,  mutta sekin on jäänyt toteutumatta pitkältä ajalta. Viime vuoden loppupuolella inflaatiovauhti hidastui ja jäi alle prosentin. Viimeksi mitattu helmikuun lukema oli tarkistettuna 0,7 prosentissa.

Henri Myllyniemi


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Financial Times torppaa Antti Lindtmanin haaveilut: Espanjan maahanmuuttomalli täysin yhteensopimaton Suomeen – kielimuuri, kulttuurierot ja osaamistaso esteenä, johdattaisi tulijat sossun luukulle

06.06.2026 |15:00
3.
Suomen uutiset logo

Tilastokeskus: Raiskauksesta epäillyistä 33,7 prosenttia ulkomaalaistaustaisia

01.06.2026 |16:19
4.
Suomen uutiset logo

Vigelius vaatii Ylelle suursiivousta: ”Sata miljoonaa euroa pois hömppäviihteestä ja takaisin ydintehtäviin”

05.06.2026 |18:15

Uusimmat










PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää