Artikkeli kuva

Maataloustuottajat voivat auttaa Le Peniä merkittävästi

15.02.2017 |13:38

Kansallisen rintaman presidenttiehdokas Marine Le Pen voi saada merkittävän äänipotin maataloustuottajilta keväällä Ranskan presidentinvaaleissa, Bloomberg kirjoittaa.

Moni ranskalainen maanviljelijä on jäänyt globalisaation jalkoihin. Osa tuottajista uskoo, että Le Penin tavoite irtautua EU:sta voi olla heidän kaipaamansa helpotus. Ranska saa EU:n suurimmat maataloustuet, mutta maataloustuottajien ahdinko on syvempi.

Tuottajat ovat pettyneet niin sosialisteihin kuin porvareihin. Maaseutukaupungeista palvelut ovat loitontuneet ja tuottajahinnat ovat laskeneet niin globalisaation kuin vaikkapa Venäjä-pakotteiden vuoksi.

Maatalousväen äänet lisäyksenä

Bloombergin esittämien laskelmien mukaan maatalous koskettaa perheineen jopa kahdeksaa prosenttia äänestäjäkunnasta. Jaossa oleva äänipotti kasvaa kahteenkymmeneen prosenttiin, kun kaikki maaseudulla asustavat äänestäjät huomioidaan. Se olisi merkittävä lisä Le Penin kansallismieliseen puolueeseen.

Kansallisen rintaman rajakontrolliin ja EU-eroon perustuva linja ei ole ollut maataloustuottajien prioriteettilistalla korkealla. Maataloustuotteita on perinteisesti viety runsaasti ulkomaille. Tämä on pitänyt maaseutuväen tyytyväisenä unioniin. Maatalousyrittäjät ovatkin usein olleet porvarillisen konservatiivipuolueen äänestäjäkuntaa.

Henri Alakylä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö

09.03.2026 |14:01
3.
Suomen uutiset logo

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan

10.03.2026 |12:06
4.
Suomen uutiset logo

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä

09.03.2026 |13:07
5.
Suomen uutiset logo

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön

07.03.2026 |13:25
10.
Suomen uutiset logo

Bergbom paljastaa opposition vaihtoehdot: Vihreät sulkisi metsätehtaita, vasemmistoliitolta miljardien veronkorotukset ja keskustalta 40 000 uutta maahanmuuttajaa vuodessa

05.03.2026 |18:00

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää