Artikkeli kuva

Maataloustuottajat voivat auttaa Le Peniä merkittävästi

15.02.2017 |13:38

Kansallisen rintaman presidenttiehdokas Marine Le Pen voi saada merkittävän äänipotin maataloustuottajilta keväällä Ranskan presidentinvaaleissa, Bloomberg kirjoittaa.

Moni ranskalainen maanviljelijä on jäänyt globalisaation jalkoihin. Osa tuottajista uskoo, että Le Penin tavoite irtautua EU:sta voi olla heidän kaipaamansa helpotus. Ranska saa EU:n suurimmat maataloustuet, mutta maataloustuottajien ahdinko on syvempi.

Tuottajat ovat pettyneet niin sosialisteihin kuin porvareihin. Maaseutukaupungeista palvelut ovat loitontuneet ja tuottajahinnat ovat laskeneet niin globalisaation kuin vaikkapa Venäjä-pakotteiden vuoksi.

Maatalousväen äänet lisäyksenä

Bloombergin esittämien laskelmien mukaan maatalous koskettaa perheineen jopa kahdeksaa prosenttia äänestäjäkunnasta. Jaossa oleva äänipotti kasvaa kahteenkymmeneen prosenttiin, kun kaikki maaseudulla asustavat äänestäjät huomioidaan. Se olisi merkittävä lisä Le Penin kansallismieliseen puolueeseen.

Kansallisen rintaman rajakontrolliin ja EU-eroon perustuva linja ei ole ollut maataloustuottajien prioriteettilistalla korkealla. Maataloustuotteita on perinteisesti viety runsaasti ulkomaille. Tämä on pitänyt maaseutuväen tyytyväisenä unioniin. Maatalousyrittäjät ovatkin usein olleet porvarillisen konservatiivipuolueen äänestäjäkuntaa.

Henri Alakylä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
3.
Suomen uutiset logo

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään

08.09.2025 |19:09
4.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
5.
Suomen uutiset logo

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa

08.09.2025 |10:29
7.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää