Mäntsälän perussuomalaiset erotettu Uudenmaan piiristä

29.08.2013 |14:29

Perussuomalaisten Uudenmaan piirin hallitus kertoo tiedotteessaan erottaneensa Mäntsälän Perussuomalaiset ry:n Uudenmaan piirin jäsenyydestä. Piirin puheenjohtaja Pekka M. Sinisalon allekirjoittamassa tiedotteessa todettiin, että erottaminen tehtiin piiriyhdistyksen sääntöjen seitsemännen pykälän perusteella.

Piirihallitus katsoi, että Mäntsälän paikallisyhdistys on toiminnallaan vahingoittanut puoluetta ja piiriä. Mäntsälän tilanne ei johdu ideologisista ristiriidoista, vaan kärjistyneistä henkilösuhteista. Piirihallitus esitti toivomuksenaan, että Mäntsälän tilanne saadaan tällä toimenpiteellä palaamaan asialliselle linjalle.

PS VERKKOTOIMITUS


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

5.
Suomen uutiset logo

Ranskan pelätty tuhotiistai päättyi yhteenottoihin – ”Islam haluaa valloittaa kerran niin suurenmoisen maan”

07.10.2026 |11:29
8.
Suomen uutiset logo

Ranskan koululaisprotestit levisivät maahanmuuttajalähiöistä valtakunnalliseksi väkivallaksi – tuhansia otettu kiinni, satoja loukkaantunut

05.10.2026 |10:29
9.
Suomen uutiset logo

Tynkkynen varoittaa vasemmiston klaanikytköksistä: ”Kyse on todellisuudesta, jota meidän on turha katsoa sormien läpi”

02.10.2026 |13:10

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi