Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Mäntylä huolissaan e-pillereiden aiheuttamasta veritulppariskistä

24.09.2013 |14:02

Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Hanna Mäntylä on jättänyt eduskunnassa kirjallisen kysymyksen ehkäisypillereiden terveyshaitoista ja erityisesti niihin liittyvästä kohonneesta veritulppariskistä.

E-pillereiden terveyshaitoista on viime aikoina keskusteltu runsaasti julkisuudessa. Useita nuorten, perusterveiden naisten kuolemantapauksia on yhdistetty e-pillereiden käyttöön.

– Mielestäni on epäselvää, suhtaudutaanko etenkin uusien, niin sanottujen kolmannen sukupolven e-pillereiden käyttöön liittyvään veritulppariskiin riittävällä vakavuudella ja kerrotaanko siitä nuorille naisille riittävissä määrin, Mäntylä sanoo.

Hän korostaa, että se, että riski on lääkärin tiedossa, ei vielä riitä.

– E-pillereitä määrätään nuorille naisille, jotka eivät välttämättä osaa edes kysyä pillereiden riskeistä tai kyseenalaistaa niiden turvallisuutta, etenkään jos niistä ei saa riittävästi luotettavaa tietoa lääkäriltä, Mäntylä muistuttaa.

Sukurasite lisää riskiä

Erityisen vakava tilanne on niillä naisilla, joilla sukurasite kohottaa veritulpan riskiä entisestään. Perinnöllinen taipumus laskimotukoksiin on noin 6-8 prosentilla naisista. Mäntylän mielestä nykykäytännöllä nämä sukurasitteet eivät välttämättä tule riittävästi esiin.

– Sukurasitteet eivät välttämättä tule ilmi tilanteissa, joissa e-pillereitä määrätään, sillä potilaan itse on niistä oltava tietoinen, ja osattava myös kertoa asiasta lääkärille. Kuitenkin yksinkertaisella veritestillä on mahdollisuus löytää piilevänäkin oleva tukostaipumus. Tätä mahdollisuutta testaamiseen ei kuitenkaan tietojeni mukaan automaattisesti tarjota vaan sitä on osattava kysyä ja vaatia. Tämä kävi ilmi esimerkiksi erään lähipiiriini kuuluvan henkilön kohdalla, Mäntylä toteaa.

Kirjallisessa kysymyksessään Mäntylä tiedustelee, aiotaanko e-pillereiden terveyshaittoja punnita tarkemmin ja harkita uutta, esimerkiksi kansallista ohjeistusta niiden määräämiseen ja riskeistä tiedottamiseen. Lisäksi Mäntylä toivoo ministerin vastaavan kysymykseen siitä, miten kohonnutta veritulppariskiä ja perinnöllisyysriskejä aiotaan nykyistä tarkemmin selvittää kaikkien e-pillereiden käytön aloittavien naisten osalta.

PS VERKKOTOIMITUS


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Vantaa on varoittava esimerkki pieleen menneestä maahanmuutosta – velkaantuneen kaupungin asukkaista kohta kolmannes vieraskielisiä

03.03.2026 |10:38
3.
Suomen uutiset logo

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön

07.03.2026 |13:25
4.
Suomen uutiset logo

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä

09.03.2026 |13:07
7.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö

09.03.2026 |14:01
9.
Suomen uutiset logo

Bergbom paljastaa opposition vaihtoehdot: Vihreät sulkisi metsätehtaita, vasemmistoliitolta miljardien veronkorotukset ja keskustalta 40 000 uutta maahanmuuttajaa vuodessa

05.03.2026 |18:00
10.
Suomen uutiset logo

Yle kirjoitti Espoon ”Pikku-Kosovosta” – Grönroos: Suomalaisetkin etsivät turvaa omiensa luota

06.03.2026 |14:50

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää