
Mari Rantanen: Tyttöjen ympärileikkauksia vastaan on taisteltava Suomessakin
Suomessa on täällä syntyneitä tyttöjä, jotka on viety ulkomaille ympärileikattavaksi. Suomessa ei kuitenkaan ole yhtään tuomiota silpomisista. On huolestuttavaa, että tätä toimintaa ei ole kertaakaan paheksuttu siten, että tyttö olisi saanut oikeutta silpomisestaan, kirjoittaa Perussuomalaisten helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu ja varakansanedustaja Mari Rantanen blogillaan YK:n tyttöjen päivänä.
Maailmalla naitetaan joka päivä yli 39 000 tyttöä lapsiavioliittoon, joista joka yhdeksäs tyttö on alle 15-vuotias. Muun muassa Irak oli vuonna 2014 sallimassa avioliiton jopa 9-vuotiaiden lasten kanssa.
– Näin länsimaalaisena vapaana kasvaneena naisena ajatus on pöyristyttävä, Rantanen kirjoittaa.
– Onko Suomi valmistautunut esimerkiksi siihen, että Suomeen tulee lapsivaimoja? Onko Suomessa tehty suunnitelmia ja varmistamismenetelmiä siitä ovatko perheenyhdistämisten kautta tulevat lapset lapsia vai vaimoja? Ja ennen kaikkea, ovatko toimintamallit tällöin selviä?
Tyttöjä rohkaistava tekemään rikosilmoitus itseen kohdistuneesta väkivallasta
Vielä vaikeampi kysymys on Rantasen mielestä tyttöjen ympärileikkaukset.
– Meillä Suomessa on täällä syntyneitä tyttöjä, jotka on viety ulkomaille ympärileikattavaksi. Faktisesti kyseessä on rikos, törkeä pahoinpitely. Suomessa ei ole yhtään tuomiota kyseisestä asiasta, vaikka meillä näitä tapahtuukin, Rantanen kirjoittaa.
Syytteen voi nostaa törkeästä pahoinpitelystä 20 vuoden ajan ja jokaisella tytöllä on siihen oikeus.
– On huolestuttavaa, että tätä toimintaa ei ole kertaakaan paheksuttu siten, että tyttö olisi saanut oikeutta silpomisestaan. Meillä on kovin vähän ilmiöstä tutkimuksia, vain tyttöjen omia kertomuksia ja varsin vähän asiaa puidaan julkisessa keskustelussa. Miksi?
Rantasen mielestä tätä ei voi hyväksyä, vaan uhrit on saatava vaatimaan itselleen oikeutta.
– Onko meillä esimerkiksi kouluterveydenhuollon ohjelmassa asian puheeksi ottamista? Onko meillä kouluterveydenhuollon ohjelmassa äiti ja tytär- vartti tai ohjelmakohta, jossa asiaa voitaisiin käydä läpi? Kuinka asia tuodaan esiin kotouttamisessa? Ja kuinka rohkaistaan tyttöjä ja naisia tekemään rikosilmoitus itseensä kohdistuvasta väkivallasta, Rantanen kysyy.
– Tämä asia on niin puistattava, että asiasta puhumisen vaikeus on ymmärrettävää, mutta jälleen on hyvä muistuttaa että kaikkien on syytä huolehtia siitä ettei asiaa ei hyväksytä hiljaa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.