Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Marinin hallituksen aikaan tehty rahoitussopimus päättyy – UNRWA ei saa tukea enää Suomelta

27.08.2026 |14:02

Suomen ja palestiinalaispakolaisjärjestö UNRWA:n välillä Marinin hallituksen aikaan tehty monivuotinen rahoitussopimus päättyy, ja ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavio kertoo, että uutta tukisopimusta ei tehdä.

Suomi seuraa lähimmän verrokkimaansa Ruotsin linjaa ja päättää UNRWA:n tuen, ministeri Ville Tavio toteaa.

UNRWA:n lisäksi Suomen humanitaarista apua on kanavoitu palestiinalaisten perustarpeisiin Maailman ruokaohjelma WFP:n, kansainvälisen Punaisen Ristin liikkeen, YK:n koordinaatiotoimisto OCHA:n ja Kirkon ulkomaanavun kautta.

– Uusi mahdollinen väylä Suomen tuelle voi olla myös YK:n uusi Palestiina-jälleenrakennusrahasto. Kartoitamme eri mahdollisuuksia, ministeri Tavio sanoo.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

7.
Suomen uutiset logo

Bergbom sanasodassa kokoomusedustajan kanssa – harhaanjohtava lainaus vaihtui ilmastonmuutosdenialismisyytöksiin

14.10.2026 |16:50

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi