

Martti Mölsä
Martti Mölsä: Paskalain korjaamista piti valvoa loppuun saakka
Pirkanmaalainen kansanedustaja Martti Mölsä (ps.) on tehnyt pitkän päivätyön paskalain korjaamisessa. Lain suunnittelussa tarvittiin hänen asiantuntemustaan, jonka hän oli kerännyt vuosikymmenten kokemuksella rakennusmestarina, rakennustarkastajana ja rakennusalan yrittäjänä.
Paskalaki tuli voimaan vuonna 2004, mistä ehti vierähtää 12 vuotta eli kolme vaalikautta, ennen kuin kaivattu muutos saatiin aikaan.
Vaan muutos ei ollut kerralla selvä: sitä piti valvoa loppuun saakka, Mölsä muistelee.
– Tänäänhän se vasta varmistui, kun valiokunnan mietintö voitti äänestyksessä. Mutta mietinnönkin viilausta täytyi vahtia loppuun saakka tarkasti. Se on välttämätöntä, kun ympäristövaliokuntaa johtaa opposition edustaja Satu Hassi (vihr.). Kyllä he yrittävät käyttää kaikki metkut, Mölsä korosti.
Tärkeä kohta kertoi, koska viemäriä vaaditaan
Hän sai vielä ihan lopussa varmistettua, että aivan oleellinen perustelukohta tulee kirjatuksi valiokunnan mietintöön asti.
-Kysymyksessä oli ympäristönsuojelulain 156 b § 2. kohta, joka kuuluu: tehdään rakennuksen rakentamiseen verrattavissa oleva rakennuslupaa edellyttävä korjaus- ja muutostyöt. Esitin lisäystä, että mietinnössä lainsäädännön sisältöä avataan tältä osin seuraavalla täydennyksellä. Tällainen rakennushanke rinnastuisi uudisrakennuksen kaltaiseen muutokseen, jota yleiskielessä usein kuvataan peruskorjauksena. Tämä hyväksyttiin valiokunnassa, Mölsä kertoo.
Ennen vuotta 2004 valmistuneisiin kuivan maan asuntoihin ei tarvitse tehdä uuden lain mukaan mitään. Jos rakennus sijaitsee alle 100 metrin päässä rannasta tai pohjavesialueilla, täytyy siihen tehdä tiukempien määräysten mukaiset jätevesien käsittelyjärjestelyt.
Mölsä harmittelee, että ainakin 16 000 asukasta ehti ostaa jätevesiasetuksen tiukkojen määräysten mukaiset viemärilaitteet. Eikä siinä mitään, jos ne toimivat, mutta kun monikaan pienpuhdistamo ei toimi vaaditulla tavalla kovasta hinnasta huolimatta.
– Ja niitä pakkomyytiin viranomaisten vaatimuksesta, Mölsä moittii.
Silvander: Tämä selvensi epätietoisten tilanteen
Oppositio yritti vastaväitteillään kyseenalaistaa, selkiyttääkö hallituksen uusi esitys maaseudun asukkaiden tilannetta vai ei. Varsinkin vihreät olisivat halunneet pitäytyä alkuperäisen ns. paskalain tiukoissa määräyksissä.
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän mielestä asiassa ei ole kahta sanaa sanottavana hallituksen esitystä vastaan.
– Kyllä se selkeyttää! Suomessa oli 100 000 – 200 000 ihmistä, jotka olivat epätietoisia siitä, mitä heidän pitää tehdä jätevesien puhdistamiseksi, vai pitääkö heidän tehdä mitään. Nyt on selkeytetty, koska tarvitsee tehdä ja mitä. Linjaukset on tehty ja niihinkin voidaan hakea poikkeuksia, jos mökissä asuu vaikkapa iäkäs mummo, eikä remonttiin olisi rahoja, sanoo Iiro Silvander, joka vastaa maa- ja metsätalousvaliokunnan ja ympäristövaliokunnan asioista perussuomalaisten ryhmäkansliassa.
Artikkelia muokattu 21.12.2016 klo 12.27.
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

STEA:n tarkastus paljasti järjestön käteislainoja tytäryhtiölle – vaatii avustuksia takaisin
STEA vaatii kotkalaiselta Kakspy ry:ltä takaisin 346 139 euroa avustuksia sen jälkeen, kun vuoden 2022 toimintaa koskeva tarkastus paljasti käteislainoja yhdistyksen osittain omistamalle tytäryhtiölle Kakspy Palvelut Oy:lle.

Sydänliitolla on 20 miljoonan euron sijoitussalkku – silti 50 000 euron puute uhkaa lopettaa sydäniskureiden paikannuspalvelun
Sydänliiton ylläpitämä sydäniskureiden paikannuspalvelu defi.fi on vaarassa loppua 50 000 euron vuosittaisen rahoituspulan vuoksi. Samaan aikaan liiton oma vuosikertomus paljastaa yli 20 miljoonan euron taseen ja miljoonan euron sijoitustuoton.

Sääntöä rikotaan jatkuvasti Uimastadionilla – Helsingin kaupunki: Ilman uima-asua peseytyminen koskee myös burkinia käyttäviä
Helsingin Uimastadionilla on tänä kesänä havaittu tapauksia, joissa burkinia ei ole riisuttu ennen altaaseen menoa tapahtuvaa peseytymistä varten.

Eduskunta koolle istuntotauolta – Mäkelä: ”Naurettavaa kesäteatteria”
Perussuomalaisten Jani Mäkelä muistuttaa, että vaatimuksista huolimatta eduskuntaa ei kutsuttu koolle kesällä 2022, jolloin silloinen omistajaohjausministeri Tytti Tuppurainen joutui selittelemään Fortumin miljardien eurojen tukea tytäryhtiölleen Uniperille.

Mäenpää: Kornia, että eduskunnan kesäteatteria vetää viime kaudella 6 000 miljoonaa hukannut Tytti Tuppurainen
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää arvostelee oppositiota siitä, että se vaati eduskunnan ylimääräistä täysistuntoa Helsinki Garden -hankkeen valtiontuesta. Mäenpään mukaan keskustelussa on kyse pikemminkin poliittisesta esiintymisestä kuin uusien tietojen selvittämisestä.

Perussuomalaiset varoitti jo 2013 – Carunan tuotot menevät nyt Espanjaan
Espanjalainen energiajätti Iberdrola ostaa Suomen suurimman sähkönjakeluyhtiön Carunan noin viidellä miljardilla eurolla. Perussuomalaiset varoittivat jo 13 vuotta sitten, mitä seuraa kun kotimainen sähkönjakeluyhtiö myydään ulkomaille.

Kansa otti lain omiin käsiin Etelä-Afrikassa – kaikki laittomasti maassa olevat halutaan ulos
Maahanmuuttokriittiset ryhmät kehottivat laittomasti maassa olevia siirtolaisia ottamaan jalat alleen ja poistumaan Etelä-Afrikasta heinäkuun alkuun mennessä. Köyhät käyvät nyt köyhien kimppuun ja mustat toisten mustien kimppuun. Tuhannet muista Afrikan maista lähtöisin olevat ihmiset ovatkin jo paenneet takaisin kotiseudulleen.

Migri: Toistakymmentä kiintiöpakolaisehdokasta hylätty turvallisuussyistä – tarkkoja lukuja ei kerrota
Vuosina 2024–2026 toistakymmentä UNHCR:n esittämää kiintiöpakolaisehdokasta on jäänyt valitsematta Suomeen, koska heidän on arvioitu vaarantavan yleistä järjestystä ja turvallisuutta. Tarkkoja lukuja tai kansallisuuksia maahanmuuttovirasto ei kerro.

Laaja törkeä huumausainerikosvyyhti: 200 kiloa amfetamiinia, kymmeniä kiloja kokaiinia – tuomituista valtaosa ulkomaalaistaustaisia
Itä-Uudenmaan käräjäoikeus tuomitsi viime viikolla 18 henkilöä laajassa törkeiden huumausainerikosten kokonaisuudessa. Tuomioihin sisältyi myös yksi ampuma-aserikos. Oikeuden mukaan rikosvyyhdissä liikkui satoja kiloja huumausaineita, joita tuotiin Ruotsista Suomeen.

Purra: SDP kannattaa kehitysmaamaahanmuuttoa – ”Tavoitteena on varmistaa, että maahan tulee riittävästi pienituloisia ihmisiä, jotka tarvitsevat sosiaalivaltiota ja äänestävät vasemmistoa”
SDP on suosituin puolue vieraskielisten keskuudessa, ilmenee Helsingin Sanomien teettämästä kyselystä. Tulos viittaa demareiden harjoittamaan laskelmointiin, jolla puolue pyrkii kasvattamaan kannatustaan suosimalla löyhää maahanmuuttopolitiikkaa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää











