
Meri vaatii eläimiin sekaantumisen kriminalisointia rikoslakiin: ”Eläinten asianmukainen kohtelu on sivistyneen yhteiskunnan mittari”
Perussuomalaisten kansanedustaja, lakivaliokunnan puheenjohtaja Leena Meren viime vuoden lopulla tekemää lakialoitetta eläimiin sekaantumisen kriminalisoimiseksi käsiteltiin torstaina eduskunnan täysistunnossa. Meren mielestä on hullua, että Suomessa eläimiin sekaantumista esittävän kuvan levittäminen on lainvastaista, mutta itse teko ei.
Kansanedustaja Leena Meri teki ensimmäisen lakialoitteensa eläimiin sekaantumisen kriminalisoimiseksi jo vuonna 2015. Aloite sai silloinkin runsaasti kannatusta eduskunnassa ja herätti julkista keskustelua, mutta valmistelussa ollut eläinten hyvinvointilaki ehti raueta ennen kuin edellinen hallitus ehti käsitellä sitä.
– Mielestäni eläinten asianmukainen kohtelu on sivistyneen yhteiskunnan mittari. Eläin ei ole mikään seksilelu. Kun eläinten hyvinvointilaki viipyy ja viipyy, olen asiaa vauhdittaakseni tehnyt tästä asiasta taas lakialoitteen, Meri kertoo.
Eläintä ei voi haastatella
Kaikenlainen eläimiin sekaantuminen oli Suomessa kriminalisoitua vuoteen 1971 saakka, jolloin sitä alettiin pitää enemmän mielenterveysongelmana, joka pitää muulla tavoin hoitaa. Teon lainvastaisuus poistettiin rikoslaista niin Suomessa kuin monissa muissakin maissa. Suomen rikoslakiin jäi kuitenkin sellainen kirjaus, että eläimiin sekaantuminen on rangaistavaa siinä tapauksessa, että se aiheuttaa eläimelle tarpeetonta kipua, kärsimystä tai tuskaa.
– Jos ei voi osoittaa, että eläimelle on aiheutettu kipua tai kärsimystä, teko on siis rikoslaissa sallittu. Kivun tai kärsimyksen osoittaminen on kuitenkin haasteellista, koska eihän eläintä voi haastatella, Meri sanoo.
Kuvamateriaalin levittäminen kiellettyä, itse teko ei
Maailma on kuitenkin muuttunut, ja kuluneina vuosikymmeninä eläin on muuttunut pelkästä käyttöesineestä tuntevaksi ja tietoiseksi olennoksi, jolla on omat oikeutensa. Sen seurauksena eläimiin sekaantuminen kriminalisoitiin uudelleen useimmissa Euroopan maissa. Tällä hetkellä vain Suomessa, Unkarissa ja Romaniassa ei eläimiin sekaantumista ole kriminalisoitu.
– Kuitenkin meillä on laki sukupuolisiveellisyyttä loukkaavan kuvan levittämisestä, eli jos levittää eläimiin sekaantumista käsittelevää kuvamateriaalia, se on rikoslaissa rangaistavaa, mutta itse teko ei. Se tuntuu hullulta, Meri päivittelee.
Vihreiden tuki yllättävän heikkoa
Meri ihmettelee sitäkin, miksi eläinten oikeuksista ja hyvinvoinnista paljon puhuvien vihreiden taholta ei juuri ole tullut kannatusta hänen aloitteilleen. Vihreiden nimiä ei juuri aloitteiden allekirjoituksista löydy, ja he ovat loistaneet poissaolollaan keskusteluista, kun aihetta eduskunnassa on käsitelty. Suoranaista vastustusta Meren aloitteet eivät kuitenkaan eduskunnan tasolla ole saaneet.
– Minuun on ollut yhteydessä Suomen eläinystävien foorumiksi itseään kutsuva porukka, jotka pitävät itseään ns. ”zoofiilikkoina”. He pitävät eläimiin sekaantumista vain seksuaalisena suuntautumisena ja katsovat elävänsä tasavertaisessa parisuhteessa eläinten kanssa. Kyse ei kuitenkaan mitenkään voi olla tasavertaisesta parisuhteesta, kun toinen osapuoli on eläin ja alisteisessa asemassa, Meri kertoo.
Mika Männistö
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


PS: Eläinsuojelulain uudistuksessa pitäisi näkyä enemmän kunnianhimoa

Hallitus ei halunnut koventaa raiskausten rangaistuksia eikä puuttua eläinten seksuaaliseen hyväksikäyttöön – Leena Meri: ”En voi käsittää”

Elomaa eläinten hyvinvointilaista: Luonnonvaraisten eläinten hoitoilmoituksen käsittelymaksu on kohtuuton
Viikon suosituimmat

Perussuomalaiset vaativat Turun jättimoskeijan tonttivarauksen eväämistä – Junnila varoittaa ulkomaisesta rahoituksesta ja poliittisesta islamista
Perussuomalainen kaupunginvaltuutettu Vilhelm Junnila vaatii Turkua perumaan suunnitellun islamilaisen kulttuurikeskuksen tonttivarauksen ja eväämään hankkeelta kaiken taloudellisen tuen. Junnila varoittaa jättimoskeijan luovan riskejä rinnakkaisyhteiskunnan syntymiselle ja poliittisen islamin vaikutusvallalle. Perussuomalaisten valtuustoryhmä muistuttaa Helsingin suurmoskeijahankkeen kariutumisesta ja vaatii hankkeen ulkomaisen rahoituksen sekä luokkahuoneiden opetussisältöjen perusteellista selvittämistä.

Kolumni: Maahanmuuttajien sosiaaliturvaa on rajattava
Tulevan vaalikauden 8–10 miljardin euron sopeutustoimet ovat niin mittavia, että kaikkia julkisia kustannuksia on pakko tarkastella kriittisesti. Koska kansantalous nojaa vahvasti verotuloihin, maahanmuuton taloudellisella nettopositiivisuudella – eli maksettujen verojen ja aiheutettujen julkisten menojen erotuksella – on kriittinen merkitys taloudellisissa vaikeuksissa kamppailevalle Suomelle, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Asmo Maanselkä.

Taksiraiskaukset kasvussa: Helsingin Sanomat pyrkii peittelemään sitä, että tekijät ovat pääosin maahanmuuttajataustaisia
Helsingin Sanomat uutisoi taksikuskien seksuaalirikosten räjähdysmäisestä kasvusta Helsingissä. Otsikko ja juttu pyrkivät vierittämään vastuuta vuoden 2018 taksiuudistukselle, vaikka lehden läpi käymässä aineistossa jokainen tuomittu tekijä oli maahanmuuttajataustainen.

Ilhan Omar: ”En tietääkseni nainut veljeäni” – kansanedustajan epäillään esiintyneen väärällä nimellä koko uransa ajan
Somalitaustaiseen kansanedustajaan kohdistuu useita rikostutkintoja ja kohuväitteitä. Rikosepäilyjen todistaminen todeksi voi olla vaikeaa, koska Ilhan Omarin virallista syntymäaikaa ei tiedetä ja koska tutkintaan liittyvien henkilöiden mahdollisten sukulaisuussuhteiden todistaminen vaatisi DNA-testejä. Omasta mielestään Ilhan Oman on viaton eikä "tietääkseen" ole mennyt naimisiin oman veljensä kanssa.

Helsingin Sanomat punoi tarinan taksikuskeja häiritsevistä suomalaisista naisista
Helsingin Sanomat pysyy linjalleen uskollisena ja löytää jälleen suomalaiset mahdollisiksi syyllisiksi maahanmuuton lieveilmiöihin. Hesarin tarinankerronnassa häirinnän kohteina takseissa ovatkin itse asiassa maahanmuuttajataustaiset taksikuskit. Näkökulmaa vaihtamalla todellisuus todellakin näyttää toiselta.

Psykologi selittää woken sekä maahanmuuttosokeuden – narsismi mädätti kulttuurin ja some nuorten aivot
Uutuuskirjassaan Liisa Keltikangas-Järvinen pohtii, miksi voimme huonommin kuin koskaan, vaikka elämme monella mittarilla parasta aikaa. Legendaarisen psykologin näkemykset valaisevat myös woke-hysteriaa sekä narsistisen eliitin maahanmuuttosokeutta.

Ex-meppi lopetti Helsingin Sanomien tilauksen mielipidesensuurin vuoksi: ”En halua sentilläkään tukea punavihreää propagandaa”
Entinen europarlamentaarikko Pirkko Ruohonen-Lerner on saanut tarpeekseen Helsingin Sanomien mediasisällöistä. Tilaus on mennyt katkolle jo aikapäiviä sitten, koska lehden mielipidekäytävä on hämmästyttävän kapea. Hesaria Ruohonen-Lerner kutsuu suoraan punavihreäksi propagandaksi.

Poliisi keskeytti Ruotsissa epäillyn pikkutytön sukuelinten silpomisen – pääministeri vaatii tekijöille vankeutta ja karkotuksia
Aftonbladetin mukaan poliisi keskeytti viikonloppuna epäillyn sukuelinten silpomisen uppsalalaisessa kauneushoitolassa. Epäillyn teon kohteena oli alle viisivuotias tyttö. Yhdellä kiinniotetuista oli päällään lääkärin työasu ja käsissään kirurgisia instrumentteja. Kahdeksan kiinniotetun joukossa oli saman perheen jäseniä, ja viranomaiset ottivat paikalta lapsia huostaan.

SDP:n eduskuntavaaliehdokas heittää lokaa ministerin päälle syyllistävällä kuvamanipulaatiolla – vaatii samaan aikaan stoppia eriarvoistumiselle
SDP:n eduskuntavaaliehdokas ja somelääkäri Atte Virolainen on julkaissut Instagramissa kyseenalaisen kuvamanipulaation, jossa sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman esitetään samassa kuvassa kahden muun julkisuudessa kohua aiheuttaneen henkilön kanssa. Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen arvostelee Virolaisen toimintaa viestipalvelu X:ssä.

Pitkän linjan keskustavaikuttaja perussuomalaisiin – aloittaa Purran erityisavustajana
Valtiovarainministeri Riikka Purra on kutsunut erityisavustajakseen valtiotieteiden maisteri Janne Laineen. Hän aloittaa tehtävässään tänään. Laine on tehnyt pitkän uran kuntajohtajana ja keskustan luottamustehtävissä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää











