Artikkeli kuva

Kansanedustajat Teuvo Hakkarainen, Ville Vähämäki ja Mika Niikko eduskunnassa nuoressa herraseurassa. / LEHTIKUVA

Mika Niikko: ”Jäsenistön ja äänestäjien perusteeton leimaaminen laukaisi armottoman palautemyrskyn”

22.06.2017 |16:23

Kansanedustaja Mika Niikko (ps.) katsoo, että loikkauskriisiä on edesautettu epärehellisyydellä. Perussuomalaisten kannattajia on yritetty leimata perusteetta. Niikko kirjoitti asiasta Uuden Suomen blogissaan.

Niikko julkaisi blogikirjoituksensa hieman sen jälkeen, kun hänen edustajatoverinsa Ritva ”Kike” Elomaa oli ilmoittanut palaavansa ryhmään.

Kansanedustaja Niikko katsoo, että jäsenistön ja äänestäjien perusteeton leimaaminen laukaisi armottoman palautemyrskyn.

– Perussuomalaisilla on täysi syy kulkea pää pystyssä puolustamassa omaa linjaansa. Emme ole altistamassa itseämme ääriliikkeille, mutta emme myöskään väärille leimoille. Jatketaan tätä työtä, Kike ja muut ystävät. Perussuomalaisten arvopohja ja päämäärä ovat samat. Jäsenyytemme arvoisia.

Niikko huomautti myös, että kriisin keskiössä on ollut epärehellisyys.

– Ei edes siitä, onko puolueen jakautumista suunniteltu etukäteen vaan siitä, että yksi puolue ja sen kannattajat halutaan leimata ääriainekseksi vastoin tosiasioita. Tämä ei ole ministerien arvovallalle sopivaa. Vielä vähemmän niille, jotka hylkäsivät puolueen taisteltuaan sen eteen vuosikausia. Halu pelastaa hallitus tuli suhteettoman tärkeäksi. Puolueen ja isänmaan tarvitsemien aatteiden puolustaminen jäi toiseksi.

Lue blogi kokonaisuudessaan täältä >

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö

09.03.2026 |14:01
3.
Suomen uutiset logo

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan

10.03.2026 |12:06
4.
Suomen uutiset logo

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä

09.03.2026 |13:07
5.
Suomen uutiset logo

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön

07.03.2026 |13:25

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää