Artikkeli kuva

Matti Matikainen

Mika Raatikaisen kesätapahtumat: ”Peruttu, peruttu, peruttu, peruttu, peruttu – mutta eniten ketuttaa se, että..”

09.08.2020 |04:43

Helsingin valtuustoryhmän puheenjohtajaa Mika Raatikaista (ps.) jurppii tapahtumien jatkuva peruuntuminen. Mutta on asioita, jotka jurppivat hirtehisestä huumorista tunnettua pitkän linjan poliisimiestä vielä enemmän.

Raatikainen kiteyttää osuvasti:

”Korona alkaa vähitellen ketuttaa. Piti mennä Lähi-itään 7 viikoksi kouluttamaan. Peruttu. Piti mennä viikoksi kurssille Santahaminaan. Peruttu. Piti mennä siviilikriisinhallinnan poliisien risteilylle. Peruttu. Piti mennä Libanoniin lomalle. Peruttu. Piti lähteä kiertelemään loma-Suomea. Peruttu.

Mutta eniten ketuttaa se, että porukat alkavat selvästi unohtaa, että korona ei ole vielä ohi. Pieni ketutus jostain matkoista tai muista ei ole mitään siihen verrattuna, että korona lähtee taas leviämään. Pitäkää siis päät kylmänä, valkkari viileänä ja koti kunnossa niin hyvä tulee!”

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Media puolusti olympiakultaa naisten sarjassa voittanutta algerialaisnyrkkeilijää ja leimasi epäilijät kiusaajiksi – Antikainen: ”Totuus Imane Khelifistä on nyt julki”

11.02.2026 |14:41
3.
Suomen uutiset logo

SDP:n Tuppuraisen mielestä massasiirtolaisuus kehitysmaista on eurooppalaisten arvojen mukaista – Purra: ”Ei pysty käsittämään tuota sokeuden ja naiiviuden määrää”

15.02.2026 |18:50
4.
Suomen uutiset logo

Uusi kansalaisaloite: Turve määriteltävä uusiutuvaksi ja pois EU-päästökaupan piiristä

11.02.2026 |13:57
5.
Suomen uutiset logo

Ilouutisia maailmalta – Tynkkynen: Saudi-Arabian ja Somalian puolustussopimus romuttaa somalien turvapaikkaperusteet Euroopassa

11.02.2026 |15:35

Uusimmat

Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää