

LEHTIKUVA
Mikroliikkumisen turvallisuutta parannetaan – Ranne: ”Sekä promilleraja että ikäraja ovat isossa roolissa onnettomuuksien ehkäisemisessä”
Hallitus vahvistaa mikroliikkumista koskevaa lainsäädäntöä, ja uudet säädökset astuvat voimaan kesällä. - Olen erittäin tyytyväinen, että mikroliikkumisen turvallisuutta edistävät toimet saadaan nyt lakiin. Sekä promilleraja että ikäraja ovat isossa roolissa onnettomuuksien ehkäisemisessä, toteaa perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.
Mikroliikkumisen sääntely on ollut osa pääministeri Petteri Orpon hallitusohjelmaa, jossa tavoitteena on ollut luoda selkeä lainsäädäntö sähköpotkulautailulle ja muulle mikroliikkumiselle. Samalla kaupungeille ja kunnille annetaan työkaluja liikenteen hallintaan.
– Olen erittäin tyytyväinen, että mikroliikkumisen turvallisuutta edistävät toimet saadaan nyt lakiin. Sekä promilleraja että ikäraja ovat isossa roolissa onnettomuuksien ehkäisemisessä. Lainsäädännön lisäksi meidän aikuisten on huolehdittava, että kotona on selvät pelisäännöt sähköpotkulautojen suhteen, liikennesäännöt tunnetaan ja niitä noudatetaan, toteaa liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne liikenne- ja viestintäministeriön tiedotteessa.
Sähköpotkulaudat eivät ole leluja
Lakimuutoksen myötä kunnat saavat käyttöönsä mikroliikenneluvan, joka antaa niille mahdollisuuden ohjata sähköpotkulautojen ja muiden mikroliikkumisvälineiden käyttöä. Jatkossa ammattimainen vuokraustoiminta edellyttää kunnan myöntämää lupaa, jonka avulla voidaan säädellä ajoneuvojen käyttöaikoja, pysäköintiä ja ajonopeuksia liikenneturvallisuuden ja esteettömyyden näkökulmasta.
Kevyen sähköajoneuvon ja moottorilla varustetun polkupyörän kuljettamiseen tulee 0,5 promillen raja, ja liikenteenvalvojille annetaan oikeus puhalluttaa kuljettajia. Lisäksi sähköpotkulautojen kuljettamiseen säädetään 15 vuoden alaikäraja ja ajoneuvon luovuttaminen alle 15-vuotiaalle kielletään.
– Linjasin jo loppuvuodesta 2024, että myös ikäraja asetetaan, ja on hienoa, että se saadaan voimaan jo nyt. Sähköpotkulaudat eivät ole leluja. Lasten liikennekäyttäytyminen on usein ennakoimattomampaa ja uhkarohkeampaa kuin aikuisella. Ikäraja on tehokas keino vähentää henkilövahinkoja ja parantaa sekä lasten että muiden tienkäyttäjien liikenneturvallisuutta, ministeri Ranne korostaa.
Tasavallan presidentin on määrä vahvistaa lakimuutokset 13.6.2025, minkä jälkeen ikäraja ja promilleraja astuvat voimaan 17.6.2025. Kuntien mikroliikennelupaa koskevat säädökset tulevat voimaan 1.8.2025.

PS ARKISTO
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- mikroliikkuminen mikroliikennelupa promilleraja Petteri Orpon hallitus liikenneonnettomuudet sähköpotkulaudat liikenneturvallisuus ikäraja lainsäädäntö Lulu Ranne
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne: Skuuttikuskeille 15 vuoden ikäraja – uusi laki voimaan todennäköisesti jo ennen juhannusta
Suomessa on ollut viime vuosina lukemattomia skuuttionnettomuuksia. Nyt hallitus puuttuu tilanteeseen uudella lainsäädännöllä. Eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunta esitti eilen skuutilla ajamiseen 15 vuoden ikärajaa.

Ministeri Ranne kannattaa ikärajaa sähköpotkulaudoille – promilleraja tulossa jo ensi vapuksi
Perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne kannattaa alaikärajaa sähköpotkulautojen ajamiseen. Ranne kertoo Uutissuomalaisen jutussa, että sopiva alaikäraja Suomessa voisi asettua 12-15 vuoden haarukkaan. Promilleraja sähköpotkulaudoille on tulossa jo ensi vapuksi.

Hallitukselta lakialoite sähköpotkulautailun turvallisuuden edistämiseksi: ”Holtiton ajelu humalassa on saatava loppumaan”
Hallitus antoi tänään eduskunnalle mikroliikkumista koskevan lakiesityksen sähköpotkulautailun ja muun mikroliikkumisen turvallisuuden parantamiseksi. Esityksessä ehdotetaan kansalliseen lainsäädäntöön useita muutoksia, joiden tavoitteena on ohjata mikroliikennettä ja parantaa merkittävästi sen liikenneturvallisuutta.

Petri Huru ehdottaa ajokorttia sähköpotkulaudoille – ”aiheuttavat valtavasti vakavia liikenneonnettomuuksia”

Helsingin liikenneturvallisuus kärsi jälleen kovan kolauksen – keskustan nastarengaskieltokokeilua laajennetaan edelleen, kokoomus esitti nastarengasmaksua
Helsingin liikenneturvallisuus kärsi jälleen kovan kolauksen kaupunkiympäristölautakunnan kokouksessa 18.3., jossa kukaan ei kannattanut perussuomalaisten Mika Raatikaisen tekemää esitystä Lönnrotinkadun nastarengaskiellon lopettamisesta. Päinvastoin liikenneturvallisuutta ollaan vihervasemmiston ja kokoomuksen toimin entisestään heikentämässä.
Viikon suosituimmat

Hallitus teki lopun miljonääri‑Vesterbackan bisneksestä ulkomaalaisilla nuorilla – yhtiö ajautuu konkurssiin
Pelibisneksillä aiemmin menestyneen Peter Vesterbackan Finest Future ‑yhtiö on konkurssimenettelyssä muun muassa maksamattomien työeläkevakuutusmaksujen vuoksi. Yhtiön keskeinen liikeidea on ollut ulkomaalaisten opiskelijoiden rekrytointi maksua vastaan suomalaisiin lukioihin.

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö
Jääkiekkoilija Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pukemasta Pride-paitaa TPS:n pelissä, koska ei halua julkisesti tukea Pride-ideologiaa. Turun Setan paikallisjohto ilmoitti, että Savinaisen ei olisi pitänyt edes pelata, kun hän ei suostunut käyttämään Pride-paitaa. Samalla Seta julkaisussaan valitti sitä, että Suomen syrjintälainsäädäntö estää tällaisen sivuuttamisen. Ajatus on pysäyttävä. Ihminen pitäisi sulkea ulos työtehtävästään siksi, että hän ei suostu julkisesti osoittamaan ideologista uskollisuutta Pridelle, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison 1. varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan
Vihreiden puheenjohtajalle Sofia Virralle tuli tänään lähtö TPS:n hallituksesta. Taustalla on Virran eilinen yritys hiillostaa epäsuorasti TPS:n hyökkääjää Veli-Matti Savinaista, joka kieltäytyi käyttämästä Pride-paitaa kiekkokaukalossa. Sofia Virran painostusyritys johti kuitenkin siihen, että TPS ensin julkaisi eilen illalla julkisen anteeksipyynnön Savinaiselle. Tänään aamupäivällä TPS tiedotti, että Sofia Virta ei enää jatka TPS:n hallituksessa.

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä
Pride-teemapelipaidasta henkilökohtaisen vakaumuksensa vuoksi kieltäytyneen jääkiekkoilija Veli-Matti Savinaisen tapaus on ollut viikonlopun keskustelunaihe. Savinaisen Pride-nihkeys poiki saman tien voimakkaan reaktion Setalta, cancelointiyrityksen ja jopa vihjailua lakimuutoksista. Vihreän puolueen puheenjohtajalla Sofia Virralla näyttäisi myös olevan oma roolinsa tapahtumien taustalla.

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön
Lähihoitajana vajaat 10 vuotta toiminut Mira tyrmää SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyarin ehdotuksen siitä, että hoivatyöpaikoilla riittäisi yksi suomalainen hoitaja ja muut voisivat olla ulkomaalaisia. Työssään ympärivuorokautisen tehostetun palvelun asumisyksiköissä Mira on nähnyt lukuisia vaaratilanteita johtuen ulkomaalaisten hoitajien puutteellisesta kielitaidosta.

Bergbom TPS:n kohuottelusta: ”Seta ja Sofia Virta, jättäkää Veli-Matti Savinainen rauhaan”
TPS:n SM-liigaottelussa syntyi viikonloppuna kohu, kun kokenut hyökkääjä Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pelaamasta Pride-teemapelipaidassa. Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom muistuttaa, että työntekijällä on Suomessa oikeus kieltäytyä poliittisesta tai ideologisesta toiminnasta työpaikallaan.

Rostila pöyristyi vaatimuksista syrjiä kultaleijonaa: Yrittääkö Seta tehdä toisinajattelijoista lainsuojattomia?
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila tyrmää Turun seudun Setan kommentin Veli-Matti Savinaisen pelipaitakohusta.

Ex-valtiovarainministeri Suvi-Anne Siimes: Maahanmuuttajilla liian helppo tie Kelan eläkkeille
Työeläkevakuuttajien etujärjestön Telan väistyvä toimitusjohtaja, valtiovarainministerinäkin toiminut Suvi-Anne Siimes moittii Helsingin Sanomien haastattelussa että maahanmuuttajat pääsevät liian helposti Kelan eläkejärjestelmän piiriin. Hän näkee tämän ongelmana, joka rasittaa Suomen sosiaaliturvajärjestelmää ja uhkaa sen kestävyyttä pitkällä aikavälillä.

Somalitaustaisella lääkäriasemalla toiminut valelääkäri jäi kiinni, teki ympärileikkauksia potilaille – poliisi tutkii useita rikoksia
Lääkärinä esiintynyt mies on hoitanut potilaita monikulttuurisen Medipulssi Oy:n lääkäriasemalla ilman pätevyyttä. Mies käytti lääkäriveljensä tunnuksia. Valelääkäri teki muun muassa ympärileikkauksia poikalapsille. Poliisi tutkii tapausta useilla rikosnimikkeillä.

Koposelta aloite eduskunnassa: Kansaneläke ja takuueläke poistettava maahanmuuttajilta
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen on jättänyt eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa esitetään kansaneläkkeen ja takuueläkkeen poistamista maahanmuuttajilta.















