Artikkeli kuva

Miksi ruotsidemokraatit rynnistävät – tässä syy

08.12.2014 |15:44

Mihin kannatustaan hurjasti kasvattaneiden ruotsidemokraattien (SD) menestys perustuu? Ruotsin yleisradioyhtiön syyskuussa tekemän selvityksen mukaan jopa joka neljäs ruotsalainen (24 %) luottaa maahanmuuttopolitiikan kysymyksissä eniten ruotsidemokraatteihin.

Epätietoisia oli vielä tätäkin enemmän, 26 prosenttia. Vain 15 prosenttia ruotsalaisista luottaa sosiaalidemokraatteihin eniten maahanmuuttopolitiikan kysymyksissä. Maltillisen kokoomuksen maahanmuuttopolitiisiin näkemyksiin luottaa eniten ainoastaan 11 prosenttia väestöstä.

Maahanmuuttoasiat ovat ruotsidemokraateille poikkeuksellisen vahva alue. Kaikilla muilla politiikan osa-alueilla (terveydenhuolto, opetus, työmarkkinapolitiikka, ikääntyvä väestö, talous ja ympäristöasiat) puolue pärjää heikommin. Korkeintaan viisi prosenttia ruotsalaisista pitää ruotsidemokraattien parhaimpana näillä politiikan osa-alueilla.

Ruotsin harjoittama maahanmuuttopolitiikka on ollut jo pitkään Euroopan mittapuulla poikkeuksellisen sosiaalipainotteista ja vastaanotetut määrät suhteessa erittäin suuria. Maltillista kokoomusta johtanut entinen pääministeri Fredrik Reinfeldt kertoi HS:n haastattelussa sunnuntaina, että Ruotsissa ja Pohjoismaissa on ”loputtomasti tilaa” maahanmuuttajille.

Entisen pääministeripuolueen Maltillisen kokoomuksen kannatus on samaan aikaan huvennut siinä määrin, että puolue joutui luovuttamaan kärkipaikkansa sosiaalidemokraateille. Sittemmin sosialistien johtama vähemmistöhallitus ajautui kriisiin ja hajosi. Ruotsidemokraattien kannatus on mittausten mukaan kasvanut jo 17,7 prosenttiin.

Matias Turkkila


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Media puolusti olympiakultaa naisten sarjassa voittanutta algerialaisnyrkkeilijää ja leimasi epäilijät kiusaajiksi – Antikainen: ”Totuus Imane Khelifistä on nyt julki”

11.02.2026 |14:41
2.
Suomen uutiset logo

Autojätti tekee täysäännöksen: Sähköautot jäihin – ”Etäännyimme monien autonostajien todellisista tarpeista”

10.02.2026 |10:09
3.
Suomen uutiset logo

Antifan aktivisti tuomittiin kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta ”vasarajengin” pahoinpitelyihin Budapestissa – vasemmistomepit: ”Demokraattinen velvollisuus”

09.02.2026 |10:47
4.
Suomen uutiset logo

Ilouutisia maailmalta – Tynkkynen: Saudi-Arabian ja Somalian puolustussopimus romuttaa somalien turvapaikkaperusteet Euroopassa

11.02.2026 |15:35
5.
Suomen uutiset logo

Empatiafanatismi paisuu Tampereella – intersektionalismia ja etnistä erityiskohtelua yritetään nyt ujuttaa kouluihin

09.02.2026 |17:26
6.
Suomen uutiset logo

Uusi kansalaisaloite: Turve määriteltävä uusiutuvaksi ja pois EU-päästökaupan piiristä

11.02.2026 |13:57

Uusimmat

Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää