Artikkeli kuva

Lehtikuva, Mikko Stig

Ministeri Kyllönen hämmentyi kilometriveron tyrmäämisestä

22.12.2013 |13:13

Liikenneministeri Merja Kyllönen hämmentyi Jorma Ollilan johtaman liikenne- ja viestintäministeriön työryhmän raportin saamasta vastaanotosta. Vasta ajatuksen asteella oleva idea on jo saanut niin autoilijat kuin tiedotusvälineetkin varpailleen, kerrotaan Yle Uutisissa.

Liikenneministerin mukaan raportti on tehty ”suurella hartaudella ja asiantuntevasti”. Hän toivookin, ettei kilometriveroa tyrmättäisi ennen kuin sitä on edes ehditty käsitellä. Liikenteen verotus on suurten haasteiden edessä jo lähivuosina. Vaikeaselkoinen asia on Kyllösen mielestä myös tahallaan haluttu ymmärtää väärin erityisesti kaupunkilaisten keskuudessa, joille uusi systeemi saattaisi tulla kalliimmaksi.

Mika Männistö


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Vasemmisto käy jo kuntoilunkin kimppuun – Aittakumpu: ”Kaikki ei tule valmiina yhteiskunnalta – sosialismi, se vain ei toimi”

14.09.2026 |14:57
9.
Suomen uutiset logo

Järkyttävät luvut julki – IL: Espoossa ja Vantaalla vieraskielisten osuus toimeentulotuen saajista jo yli 60 prosenttia

18.09.2026 |15:24

Uusimmat

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi