Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Ministerit käynnistävät selvityksen aiheettomien valitusten kitkemiseksi – Meri: ”Turhat valitukset kuormittavat oikeusjärjestelmää”

23.01.2026 |10:05

Oikeusministeri Leena Meri (ps.), kunta- ja alueministeri Anna-Kaisa Ikonen (kok.) sekä ympäristöministeri Sari Multala (kok.) aloittavat selvitystyön, jonka tavoitteena on vähentää kaavoitusta, rakentamista ja kuntien kehittämistä hidastavia aiheettomia valituksia. Meri korostaa, että perusteettomat valitukset vievät resursseja ja viivästyttävät päätöksentekoa ja että hallitus etsii nyt keinoja puuttua ongelmaan.

Perussuomalainen oikeusministeri Leena Meri nostaa esiin, että aiheettomat valitukset kuormittavat oikeusjärjestelmää ja hidastavat hankkeita, jotka vaikuttavat suoraan kuntien kehitykseen ja investointeihin. Hänen mukaansa osa valituksista tehdään jopa kiusaamistarkoituksessa.

Hallitus kirjasi jo keväällä aiheettomien valitusten karsimisen julkisen talouden suunnitelmaan vuosille 2026–2029. Suunnitelmaan sisältyy myös valitusmaksujen korottaminen hallinto-oikeudessa ja korkeimmassa hallinto-oikeudessa.

Tavoitteena vähentää turhia valituksia

Oikeusministeriö, valtiovarainministeriö ja ympäristöministeriö aloittavat nyt yhteisen kartoituksen siitä, millaisia keinoja eri hallinnonaloilla on käytettävissä aiheettomien valitusten vähentämiseksi. Selvityksessä tarkastellaan myös valitusmaksujen tasoa ja mahdollisia lainsäädäntömuutoksia.

Meri painottaa, että tavoitteena on löytää ratkaisuja, jotka vähentävät perusteettomia valituksia ilman, että kansalaisten oikeusturva vaarantuu.

– Etsimme yhdessä aiheettomien valitusten vähentämisen keinoja. Turhat valitukset kuormittavat oikeusjärjestelmää ja viivästyttävät asioiden käsittelyä, Meri toteaa.

Selvitys käynnistyy virkavalmistelulla, ja ministeriöt tiedottavat työn etenemisestä myöhemmin. Tavoitteena on saada kokonaisuus valmiiksi kuluvan hallituskauden aikana.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

5.
Suomen uutiset logo

Rotat jättävät uppoavan laivan Britanniassa: Konservatiivit loikkaavat joukolla Nigel Faragen kansallismieliseen puolueeseen

20.01.2026 |14:30
10.
Suomen uutiset logo

Karkotuksia vastustavat aktivistit keskeyttivät jumalanpalveluksen Minneapolisissa: ”Olette valekristittyjä!”

19.01.2026 |15:49

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää