Artikkeli kuva

Antikainen: Hallitus rakentaa vahvempaa ja turvallisempaa Suomea unohtamatta maakuntia

24.04.2025 |15:47

Hallitus on tehnyt budjettiriihessä päätöksiä, joilla vahvistetaan Suomen talouskasvua ja turvallisuutta entistä määrätietoisemmin. Työn verotuksen keventäminen erityisesti pieni- ja keskituloisilla tukee ostovoimaa ja kannustaa työntekoon. Tämä on selkeä signaali siitä, että hallitus haluaa tukea tavallisten suomalaisten arkea ja vahvistaa koko maan kilpailukykyä.

– Hallitus suuntaa määrätietoisia panostuksia puolustukseen ja turvallisuuteen. Puolustusmäärärahat nousevat ja viranomaisten, kuten poliisin ja Rajavartiolaitoksen, toimintakykyä vahvistetaan merkittävästi tulevina vuosina. Perussuomalaiset on aina ollut turvallisuuden puolue, ja nyt hallitus lunastaa lupauksiaan, toteaa kansanedustaja Sanna Antikainen.

Hallitus vauhditti puoliväliriihessä yrittäjän eläkevakuutuksen (YEL) uudistusta ja korjaamista.

– Tulevaisuudessa YEL-maksut määräytyvät selkeämmin todellisten tulojen mukaan. Ei siis enää umpimähkäistä arvioverotusta ja ylikorkeita pakkomaksuja. Lisäksi ansiosidonnainen yhdistelmävakuutus parantaa niiden henkilöiden turvaa, jotka ovat yhdistäneet yrittäjyyden ja palkkatyön. Nämä ovat järeitä tukirakenteita nykypäivän työelämään.

Pohjois-Karjalan tulevaisuus hallituksen agendalla

Antikaisen mukaan Pohjois-Karjalan tulevaisuus on vahvasti hallituksen agendalla myös laajemmassa mittakaavassa. Itäisen Suomen ohjelman toimeenpanoon panostetaan, ja tavoitteena on vahvistaa alueen vetovoimaa ja elinvoimaa pitkäjänteisesti.

– Uusi investointitiimi tulee auttamaan Itä-Suomen mahdollisuuksien hyödyntämisessä ja houkuttelemaan alueelle merkittäviä investointeja. Energiasiirtoyhteyksien kehittäminen mahdollistaa tulevaisuuden kasvun myös Pohjois-Karjalassa. Hallitus osoittaa nyt konkreettisilla toimilla, että se uskoo maakunnan mahdollisuuksiin ja haluaa olla tukemassa sen menestystä, Antikainen painottaa.

Outokummussa sijaitseva GTK Mintec on maailman johtavia mineraaliprosessoinnin ja kiertotalouden tutkimusalustoja, ja sen tutkimustyö tukee raaka-aineiden entistä tehokkaampaa hyödyntämistä.

– Hallitus myönsi viime vuonna GTK Mintecin tutkimusinfrastruktuurin kehittämiselle 18 miljoonaa euroa tehtaan ensimmäisen vaiheen toteuttamiseen. Nyt hallitus esittää GTK Mintecin mineraalialan koetehdaskokonaisuuden loppuun saattamiseksi 37 miljoonan euron valtuutta vuodelle 2027. Tämä on voitto Outokummulle ja koko Pohjois-Karjalalle, Antikainen sanoo.

Suunnanmuutos kohti elinvoimaisempaa Suomea

Hallitus laajentaa hallitusohjelman mukaista noin neljän miljardin euron investointiohjelmaa yhteensä 300 miljoonalla eurolla.

– Pohjois-Karjalassa sijaitsevaan Lieksajoen siltaan kohdistetaan 20 miljoonaa euroa. Näin varmistetaan maantieliikenne Lieksanjoen ylitse myös tulevaisuudessa sekä parannetaan liikenneturvallisuutta Siltakadun liittymän kohdalla. Myös Lieksan sataman ja sen ympäristön liikenneyhteydet paranevat.

– Tämä budjettiriihi ei ole vain reagointia nykyhetken haasteisiin – se on suunnanmuutos kohti vahvempaa, elinvoimaisempaa ja turvallisempaa Suomea, jossa jokainen maakunta on mukana tulevaisuuden rakentamisessa.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

MaRa puoliväliriihestä: Hallitus teki merkittäviä talouskasvua vauhdittavia veropäätöksiä – ostovoiman kasvattaminen piristää palvelujen kysyntää

24.04.2025 |10:45

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset vaativat Turun jättimoskeijan tonttivarauksen eväämistä – Junnila varoittaa ulkomaisesta rahoituksesta ja poliittisesta islamista

27.10.2026 |12:49
3.
Suomen uutiset logo

Ilhan Omar: ”En tietääkseni nainut veljeäni” – kansanedustajan epäillään esiintyneen väärällä nimellä koko uransa ajan

26.10.2026 |10:07
5.
Suomen uutiset logo

Työeläkkeet ovat lakisääteistä vakuutuspohjaista sosiaaliturvaa ja kuuluvat julkiseen talouteen – siksi ne kuuluvat myös perussuomalaiseen säästöpakettiin

24.10.2026 |12:00
8.
Suomen uutiset logo

Junnila lataa suorat sanat ay-ekonomistille: ”Eivät kai ulkomaiset osaajat sosiaaliturvan vuoksi Suomeen tule?”

23.10.2026 |17:29
9.
Suomen uutiset logo

Poliisi keskeytti Ruotsissa epäillyn pikkutytön sukuelinten silpomisen – pääministeri vaatii tekijöille vankeutta ja karkotuksia

27.10.2026 |11:00
10.
Suomen uutiset logo

SDP:n eduskuntavaaliehdokas heittää lokaa ministerin päälle syyllistävällä kuvamanipulaatiolla – vaatii samaan aikaan stoppia eriarvoistumiselle

27.10.2026 |14:11

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi