

LEHTIKUVA
Perussuomalaiset vastustavat Helsingin kaupungin tiivistämispolitiikkaa – kaupungin kehittämisessä ei sovi unohtaa nykyisiä asukkaita eikä lähiluontoa
Helsingin perussuomalaiset vaativat, että kaupungin kaavoituspolitiikassa otetaan ensisijaisesti huomioon nykyisten asukkaiden tarpeet, puolustetaan lähiluontoa ja säilytetään alueiden ainutlaatuinen luonne. Perussuomalaiset vastustavat Helsingin kaupungin tiivistämispolitiikkaa asukkaiden elämänlaadun ja alueiden omaleimaisuuden kustannuksella.
Perussuomalaiset ovat sitoutuneet puolustamaan Helsingin eri alueiden ainutlaatuista luonnetta ja vastustamaan kaavoituspolitiikkaa, joka perustuu ylisuuriin, keinotekoisiin kasvutavoitteisiin. Viime vuosina kaupunkisuunnittelussa on viitattu kintaalla asukkaiden toiveille ja alueiden historialliselle merkitykselle.
– Kaupungin kasvun tulee olla hallittua, ihmisläheistä ja ennen kaikkea kestävää, ottaen huomioon sekä asukkaiden hyvinvoinnin että lähiluonnon merkityksen, linjaa perussuomalaisten valtuustoryhmän puheenjohtaja Nuutti Hyttinen.
Paikallisyhteisöjen näkemykset huomioon
Perussuomalaiset vaativat, että Vartioharjun ja muiden vastaavien alueiden kehityssuunnitelmissa noudatetaan avoimuuden, asukaslähtöisyyden ja monimuotoisuuden periaatteita. On ensisijaisen tärkeää, että kaupungin päätöksenteossa otetaan huomioon paikallisyhteisöjen näkemykset ja säilytetään Helsingin ainutlaatuiset, historialliset asuinalueet tuleville sukupolville.
– Meidän on muistutettava itseämme, että Helsingin kehityksen tulee ensisijaisesti palvella nykyisiä asukkaitaan, ei hypoteettisia tulevaisuuden asukkaita. Kaupunkimme on kotimme, ei pelkkä kasvunäkymien palvelija. Päätöksenteossa tulee painottaa olemassa olevien asuinalueiden säilyttämistä ja parantamista, ei pelkästään uudisrakentamisen maksimointia, muistuttaa Perussuomalaisten Helsingin piirin puheenjohtaja Samuli Voutila.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- asukaslähtöisyys tiivistämispolitiikka lähiluonto uudisrakentaminen Perussuomalaisten Helsingin valtuustoryhmä Perussuomalainen Helsinki Samuli Voutila Nuutti Hyttinen Kaavoitus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Pääkaupungin liikenne kaaoksessa – vihreiden kuntapoliitikko sanoi sen suoraan: ”Vihreät on alusta saakka ollut yksityisautoilun vastainen liike”

Helsingin kaupungin ”vihreillä” päätöksillä lahdataan metsät ja kivijalkayritykset

Helsingin kaupungin elinkeinojohtaja intoilee maahanmuuton kasvusta – vaikka moni tulija ei pysty elättämään itseään

Liikkuvalle väestölle vaaditaan ympärivuotista hätämajoitusta Helsinkiin – ”Rahat suunnattava kotimaisille avuntarvitsijoille, ei maailmanparantamiseen”

Itäinen Helsinki ei houkuttele enää suomenkielisiä lapsiperheitä – ”Kaupungin asuntoihin asutetaan humanitaarisia maahanmuuttajia”
Viikon suosituimmat

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät
Suomen Ammattiliittojen Solidaarisuuskeskus SASK jätti viime viikolla valituksen hallinto-oikeuteen ministeri Ville Tavion päätöksestä leikata järjestön rahoitusta 6,4 miljoonalla eurolla. Järjestön retoriikan mukaan oikeusvaltiota olisi loukattu. SASK:n oma toimintakertomus kertoo rahoja käytetyn muun muassa hallituksen vastustamiseen ja sateenkaaritoimintaan.

Antikainen tyrmää Anna Kontulan kantelun: Kontula ei halua, että äärivasemmistolaisesta uhasta puhutaan
Kansanedustaja Sanna Antikainen pitää vakavana sitä, että vasemmistoliiton kansanedustaja Anna Kontula on tehnyt oikeuskanslerille kantelun sisäministeriön virkamiehestä, joka antoi hallintovaliokunnalle lausunnon sisäisen turvallisuuden selonteosta. Lausunnossa virkamies nimesi jihadistisen, äärioikeistolaisen sekä äärivasemmistolaisen ja anarkistisen ekstremismin merkittäviksi väkivaltauhkiksi Suomessa.

Punaviherkokoomuslaisten valvoma Helsingin energiayhtiö rahtaa pähkinänkuoria kaukaa Afrikasta – äänestäjä saa taas sitä mitä tilasi
Helsinki on ilmeisen aktiivisesti luopumassa kotimaisen polttoaineen käytöstä kaukolämmön tuotannossa. Energiayhtiö Helen lämmittää pääkaupunkia pähkinänkuorilla, jotka on laivattu Afrikan Norsunluurannikolta asti. Lieneekö kyseessä aito ympäristöteko, vai onko pähkinäralli pelkkää punaviherkokoomuslaisten poliittista hyvesignalointia.

Strandman vaatii koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla – asia etenee valmisteluun: ”Tämä on yksi onnistumisistani kansanedustajana”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja erityisopettaja Jaana Strandman esittää toimenpidealoitteessaan koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla eteenpäin sekä lukuvuoden rytmittämistä uudelleen siten, että kevätlukukaudelle voi tulla pidempi yhtenäinen vapaa pääsiäisen yhteyteen. Opetusministeriö laittoi asian lausunnoille.

Vähintäänkin erikoista: Tuomari pyysi anteeksi Trumpin murhayrityksestä epäillyltä
Presidentti Trumpin uusimmasta murhayrityksestä epäilty mies on vangittuna. Häntä on pidetty eristyksissä muista vangeista ja erityistarkkailussa itsemurhariskin takia. Ihmisoikeuksien edistämiselle omistautunut tuomari Zia Faruqui oli sitä mieltä, että murhaepäiltyä on kohdeltu poikkeuksellisen tiukasti, joten tuomari päätti aivan ensimmäiseksi pyytää tutkintavangilta anteeksi.

Perussuomalaiset julkaisee uuden voikukka-logon, Purra fiilistelee: ”Tiedättehän tuon kauniin kukkasen, joka kasvaa kaikilla pihoilla ja jota on ihan mahdoton kitkeä”
Perussuomalaiset julkisti päivitetyn logonsa ja uuden sloganin lauantaina puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa. Kasvisruoan ystävänä tunnettu puoluejohtaja Riikka Purra korosti myös PS-kukan terveyshyötyjä.

Rostila hermostui EU-mainonnalle: ”Kyse on härskistä tekopyhyydestä ja valtapelistä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila hämmästelee Euroopan komission mainoskampanjaa. "Sananvapaus - turvataan se, mikä on tärkeää", mainostaa EU itseään samaan aikaan kun se ajaa yhä kovempia rajoituksia sananvapauteen ja yksityisyyden suojaan.

Britannia asetti pakotteita Suomeen turvapaikanhakijoita ohjanneille – Antikainen: Vieläkö löytyy rajalakia vastustavia eduskunnasta?
Rajalain jatko tulee taas tämän vuoden lopussa eduskunnan käsittelyyn, ja äänestys tulee olemaan menneiden vuosien tapaan tiukka. Nyt esityksen läpimenoa puoltaa myös Britannian uusi päätös. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii vasemmistoliittoa, vihreitä sekä rajaturvallisuuslakia vastustaneita demareita ja RKP:läisiä selittämään kantojaan uudelleen.

Unkarin uusi johto lopettaa valtiollisen ”valhetehtaan” – valtamedia on demokratian uhka kaikkialla
Viktor Orbánin Unkarissa 80 prosenttia medioista muuttui vuosien saatossa vallan palvelukoiriksi. Toimittajat mustamaalasivat opposition edustajia ja sulkivat silmänsä hallituksen väärinkäytöksiltä. Kun oppositio voitti vaalit, valtamedia sai laittaa lapun uutisluukulle.

Ex-kansanedustaja Reijo Tossavaiselle sakot somekommentista: ”Tuomiossa on aika vahva poliittinen vivahde”
Helsingin käräjäoikeus tuomitsi perussuomalaisten entisen kansanedustajan Reijo Tossavaisen kunnianloukkauksesta. Tossavainen oli arvostellut Veronika Honkasalon osallistumista Palestiina-mielenosoitukseen.













