MTV: Perussuomalaiset tyrmäävät hallintarekisterin käyttöönoton

29.11.2015 |14:58

MTV Uutiset kertoi tänään, että perussuomalaiset ovat päättäneet tyrmätä hallintarekisterin käyttöönoton.

Finanssialan keskusliiton voimakkaasti ajama hallintarekisteri olisi mahdollistanut osakeomistusten piilottamisen mm. useilta viranomaisilta. Hallituksessa hanketta on ajanut erityisesti valtiovarainministeri Alexander Stubb, vaikka hallintarekisteriä on kritisoitu ja vastustettu myös valtiovarainministeriön sisällä.

Nyt hallintarekisteri on kaatumassa, koska perussuomalaiset tyrmäävät sen lopullisesti.


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Hallitus lopettaa tuetut lomat, lomailuyhdistykset järkyttyivät – Junnila: Puolueiden lomatoiminnan tukeminen ei ole veronmaksajan tehtävä

12.12.2025 |15:24
9.
Suomen uutiset logo

Eduskunta hyväksyi lukuvuosimaksut ulkomaisille toisen asteen opiskelijoille – Vigelius: ”Suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle”

10.12.2025 |18:00
10.
Suomen uutiset logo

Anarkistiryhmälle potkut Helsingin yliopiston ylioppilaskunnasta – erottamisen taustalla valtiovarainministeriin kohdistuva häirintä ja uhkaava toiminta

09.12.2025 |14:31

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää