Muniko UM? Yle: Ulkoministeriö ei kertonut vakoilusta Haloselle

12.11.2013 |14:50

Ulkoministeriö ei kertonut laajamittaisesta vakoilusta lainkaan presidentti Tarja Haloselle, vaikka vakoilu tapahtui enimmäkseen hänen kaudellaan. Halonen ihmettelee asiaa Yle uutisten haastattelussa.

Minuun ei ole oltu nyt missään yhteydessä. Minä sain tämän koko asian tietooni median välityksellä, Halonen kertoi Yle Uutisille. Hänen mielestään presidentin sivuuttaminen on ihmeellistä.

– Minun mielestä on, mutta olen koettanut sitä sillä tavalla ajatella, että olen pienempi paha siinä ja he ovat sitä itse halunneet selvittää, Halonen arvioi.

 

ps verkkotoimitus


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Tapahtuuko Suomessa sama kuin Minnesotassa?

07.01.2026 |10:40
3.
Suomen uutiset logo

Bergbom tyrmää Fröbelin palikat -kohun: ”Nyt tämä lapsellinen kaikesta loukkaantuminen sekä uhriutuminen saa luvan riittää”

07.01.2026 |16:07
6.
Suomen uutiset logo

Minneapolisin tapausta tutkitaan kotimaisena terrorismina – Ministeri: ”Poliisi ampui itsepuolustukseksi”

08.01.2026 |19:10

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää