

Merivoimien ohjusvene Pori lähti Naton Enhanced Vigilance Activity -operaatioon Itämerelle Suomenlinnan laiturista Helsingissä 27. tammikuuta 2025. / LEHTIKUVA
Nato-maiden puolustuksen valtavat tarpeet – Purra: Kaikissa puolustuksen EU-ratkaisuissa Suomen oltava etulinjan maana selvästi saamapuolella
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purran mukaan puheet EU-tason yhteisvelasta puolustuksen vahvistamiseksi ovat ennenaikaisia.
– Pohdittaessa EU-ratkaisuja on ensin välttämätöntä katsoa ja päättää, mitä puolustuksen alalta tarvitaan ja halutaan ja minne. Yhteinen koordinaatio, puolustusvälineiden ja asetarvikkeiden yhteishankinnat, puolustusteollisuuden tukeminen ja TK-raha ovat mukana keskusteluissa, ja niissä kaikissa Suomella on oma paikkansa.
– Vasta tämän keskustelun jälkeen on syytä keskittyä rahoitukseen, sanoo Riikka Purra.
Ensin puolustus kuntoon
Purran mukaan Euroopan ja erityisesti Euroopan Nato-maiden puolustuksen vahvistaminen on erittäin tärkeää, myös Suomen oman turvallisuuden kannalta.
– Perussuomalaisten mielestä kaikkien Nato-maiden pitää ensin varmistaa, että ne pääsevät nykyiseen kahden prosentin tasoon puolustusrahoituksessa. Tämä tulee tehdä normaalin kansallisen budjettirahoituksen turvin.
– Suomi ylittää rajan selvästi, mutta tulemme myös tarvitsemaan lisäpanostusta tulevaisuudessa, muun muassa maavoimiin ja sotilaalliseen liikkuvuuteen. Vaikuttaa selvältä, että Naton rahoitusvaatimus tulee kasvamaan. Prosentteja oleellisempaa on kuitenkin suorituskyky. Nyt keskusteluissa olevat prosentit ampuvat usein ohi maalin ja ovat osin myös täysin liioiteltuja
– Suomi on huolehtinut puolustuksestaan, toisin kuin monet muut Euroopan maat, muistuttaa Purra.
Suomen oltava järjestelyissä nettohyötyjä
Purran mukaan EU-rahoituksesta ei voi aloittaa keskustelua ennen kuin on keskusteltu EU-puolustuksen sisällöistä.
– Vasta tämän keskustelun jälkeen on syytä keskittyä rahoitukseen. Siitä ei siis voi aloittaa keskustelua. Suomen kannalta välttämätöntä perussuomalaisten mielestä on, että olemme kaikissa mahdollisissa EU-järjestelyissä nettohyötyjä eli että puolustuskapasiteettimme ja kyvykkyytemme hyötyy enemmän kuin mitä maksamme.
– Järjestelystä pitää syntyä aitoa lisäarvoa verrattuna pelkkään kansalliseen toimintatapaan. Jos näin ei ole, meidän ei pidä siihen osallistua. On hyvä ymmärtää, että Suomen puolustuksen tilanne on aivan eri luokkaa kuin monella muulla maalla, tähdentää Purra.
– Suomi on etulinjan maa, ja vaikka kaikkien Nato-maiden puolustuksen parantaminen on myös Suomen edun mukaista, meidän pitää olla erityinen hyödynsaaja kaikissa EU-vaihtoehdoissa, toisin sanoen nettosaaja. Jos näin ei ole, voimme paremmin hoitaa kaiken kansallisin toimin.
Aina on rahoitusvaihtoehtoja
Purran mukaan rahoitustapojakin on useita.
– Mahdollisia rahoitusvaihtoehtoja kansallisten talousarvioiden ohella ovat esimerkiksi erilaiset laina- ja takausratkaisut, EU-budjetin kautta toimiminen, hallitustenvälinen rahasto, Euroopan vakausmekanismin (EVM) hyödyntäminen, Euroopan investointipankin (EIP) kautta toimiminen ja myös kokonaan uusi EU-väline. Näistä kaikista keskustellaan vähintään epävirallisesti EU-piireissä, ja Suomi osallistuu ajaen omia kansallisia intressejään Venäjän rajamaana.
– Suomi on esimerkiksi vasta lähettänyt kirjeen EIP:n puolustusrahoitukseen liittyen. Puolustukseen tullaan käyttämään joka tapauksessa satoja miljardeja lisää rahaa.
Kannanottaminen rahoitusmalliin ei ole mahdollista eikä mitenkään järkevää ennen kuin tiedämme, mitä ollaan tekemässä, tähdentää Purra.
– Kaikissa puolustuksen EU-järjestelyissä Suomen pitää olla nettohyötyjä ja ratkaisujen lähteä omasta kansallisesta intressistämme Venäjän rajamaana.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Toimiiko Trumpin arvaamattomuus ratkaisevana tekijänä rauhan puolesta Ukrainassa? – Tynkkynen: ”On muistettava, että myös Zelenskyi toivoo rauhanvälittäjäksi Trumpia”
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen katsoo, että Yhdysvaltain presidenttinä aloittaneen Donald Trumpin uhkaukset huomattavista tuontitulleista tulisi ottaa ”kutsuna diiliin”, eikä asiassa ole toistaiseksi syytä alkaa hosua. - Näihin pitää vastata, jotta toinen osapuoli ei liian helposti lähtisi samaa tekemään, mutta samalla on hyvä laittaa jäitä hattuun ja katsoa, miten Trump toimii, eilen Ylen A-studiossa vieraillut Tynkkynen sanoo.

Yhdysvaltojen asiantuntijat arvioivat: Trump taivuttanee rauhan Ukrainaan energiapolitiikan vipuvarrella – Suomenkin varauduttava uudessa tilanteessa: ”On oltava yhtenäinen ja kova”
Mikä on Donald Trumpin seuraava siirto Ukrainassa? Yhdysvaltain presidentin uskotaan kaavailevan tarjousta, josta kieltäytyminen olisi vaikeaa Ukrainaan hyökänneelle Venäjälle, jonka raha on nyt tiukassa. Suomen Uutiset Show -keskusteluohjelman uudessa jaksossa dosentti Arto Luukkasen vieraana Trumpin aikeita Ukrainassa visioimassa ovat dosentti Markku Ruotsila sekä tiedustelututkimuksen professori Kari Liuhto.

Tavio: Puolustusteollisuuden start-upeja lisättävä
Ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavio esittää keskustelunavauksena puolustusteollisuuden yritysten ja start-up-ekosysteemien kehittämistoimia. Sillä olisi hänen näkemyksensä mukaan ulkomaankaupan, työllisyyden ja turvallisuuden kannalta positiivista vaikutusta.

Riikka Purra suomalaisen Instan droonikaupoista: ”Meidän on pidettävä huoli siitä, että me olemme siellä missä suomalaista osaamista tarvitaan”
Suomalainen puolustusalan yritys Insta on kehittänyt yhdessä ukrainalaisen kumppanin kanssa tehokkaan droonin, jota kaupataan Ukrainalle. Viime perjantaina Installa vieraillut valtiovarainministeri Riikka Purra kertoo, että nykyisessä epävarmassa maailmantilanteessa on tärkeää pitää huoli siitä, että Suomi on mukana siellä missä suomalaista osaamista tarvitaan.

Antikainen: Itärajan kautta tulleita turvapaikanhakijoita syyllistynyt vakaviin rikoksiin – vihervasemmisto haluaa pitää heitä hätääkärsivinä, kutsuu Suomeen lisää ja vastustaa edelleen rajalakia
Elokuusta 2023 alkaen itärajan kautta Suomeen tuli noin 1 300 kolmansien maiden kansalaista ennen kuin hallitus sulki rajan. Keskusrikospoliisi (KRP) on kertonut tulijoista uusia tietoja. Sen mukaan poliisi on kirjannut noin viisikymmentä rikosilmoitusta, joissa turvapaikanhakija on Suomessa epäiltynä rikokseen syyllistymisestä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen ei ole yllättynyt, mutta muistuttaa, kuinka jälleen kerran vihervasemmiston propaganda turvapaikanhakijoiden viattomuudesta ja hädästä on osoittautunut vääräksi.
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajat riehuvat kaduilla – Seppänen: Ranskan tilanne on katastrofi
Ranskan kadut ovat toimineet toistuvasti maahanmuuttajien väkivaltaisuuksien ja rettelöinnin näyttämönä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sara Seppänen pitää Ranskan tilannetta vakavana varoituksena Suomelle, joka on otettava vakavasti ennen kuin ongelmat ovat täälläkin hallitsemattomia.

Rutto leviää Venäjällä – Antikainen: Ei viisumeita venäläisille
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii EU:ta lopettamaan turistiviisumien myöntämisen Venäjän kansalaisille terveysturvallisuuteen vedoten. Taustalla on Irkutskin rutontutkimuslaitoksen työntekijän kuolemaan liittyvä ruttoepäily, ja epäselvät tiedot tilanteesta korostavat Antikaisen mukaan varautumisen tarvetta.

Riikka Purra varoittaa Suomea Ranskan kaksoiskatastrofista: Finanssikriisi ja epäonnistuneen massamaahanmuuton seuraukset
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra varoittaa Facebook-päivityksessään Suomea Ranskan kaltaisesta kaksoiskatastrofista. Hänen mukaansa Ranskan talousvaikeudet ja yhteiskunnalliset jännitteet voivat kärjistyä yhtä aikaa.

Perussuomalaiset kokoontuvat Vantaalla – katso kuvat
Reipas joukko perussuomalaisia kokoontuu Vantaalla puolueen kokoontumisajoihin. Viikonlopun tilaisuudessa keskitytään yhdessäoloon ja toiminnan kehittämiseen. Kokoontumisajot järjestetään nyt kolmatta kertaa.

Sateenkaarihypetys hiipuu – Helsinki Priden rahoitus sakkaa
Kiinnostus Pride-yhteistyöhön näyttää hiipuvan eri puolilla Suomea. Esimerkiksi Helsinki Pride -yhteisön kumppanuusmyynnin romahdus on heikentänyt yhdistyksen taloustilannetta. Perussuomalaisten kansanedustaja Jaana Strandman pitää yritysten vetäytymistä ideologisista tukikampanjoista tervetulleena kehityksenä.

Kehitysjärjestö Fingo ryhtyi kielipoliisiksi – haluaa kieltää toistakymmentä vakiintunutta sanaa
Kehitysjärjestöjen kattojärjestö Fingo kehottaa uudessa oppaassaan luopumaan sanoista kehitysapu ja kehitysmaa. Ohje koskee kieltä, jota käyttävät myös toimittajat ja poliitikot. Fingon toiminta on pääosin ulkoministeriön rahoituksen varassa.

Tynkkynen varoittaa vasemmiston klaanikytköksistä: ”Kyse on todellisuudesta, jota meidän on turha katsoa sormien läpi”
Perussuomalainen europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen jyrähtää Facebookissa Berliinin osavaltiovaalien jälkipuinnista ja Euroopan vasemmiston suunnasta. Tynkkynen nostaa esiin saksalaisen vasemmistopuolue Die Linken yhteydet rikollisklaaneihin ja terroristijärjestö Hamasin tukijoihin sekä vaatii Suomea ottamaan Saksan ja Ruotsin tapahtumat vakavana varoituksena.

Ranskan koululaisprotestit levisivät maahanmuuttajalähiöistä valtakunnalliseksi väkivallaksi – tuhansia otettu kiinni, satoja loukkaantunut
Ranskan ”koululaismellakat” ovat levinneet koko valtakuntaa koskevaksi kriisiksi. Poliisi on ottanut kiinni yli 5 000 valtaosin alaikäistä mellakoitsijaa. 600 poliisia on loukkaantunut yhteenotoissa. Äärivasemmistolaiset ryhmät pyrkivät käyttämään mellakointia hyväkseen. Ranska kipuilee yleiseurooppalaisen taudin kourissa.

Ranskan pelätty tuhotiistai päättyi yhteenottoihin – ”Islam haluaa valloittaa kerran niin suurenmoisen maan”
Ranskan tiistain ”kouluprotesteihin” osallistui sisäministeriön arvion mukaan 266 000 ihmistä, joista 56 000 pelkästään Pariisissa. Agitaattorit puolestaan arvioivat valtakunnalliseksi osallistujamääräksi 450 000. Koululaisten tukena marssivat opettajat, vanhemmat, korkeakouluopiskelijat, ammattiliittojen jäsenet, maahanmuuttajat, vasemmistolaistet ääriainekset sekä sabotöörit.

Miljoonia vuosittain veronmaksajilta nyhtänyt Suomen Pakolaisapu käynnistää muutosneuvottelut
Suomen Pakolaisapu käynnistää muutosneuvottelut, jotka koskevat 21 henkilöä. Neuvotteluissa harkitaan enintään 15 henkilön irtisanomista. Suomen Pakolaisapu on saanut vuosien varrella valtavia summia veronmaksajien rahaa avustuksina. Jatkossa järjestöjen STEA-rahoitusta kohdennetaan tarkemmin ja vaikuttavammin.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää











