Artikkeli kuva

Laura Kyntölä näyttää pistoskohtaa käsivarrestaan Embuske, Veitola ja Salminen -ohjelmassa 31.3.2016. / Katsomo/Mtv3

Neulavirheelle altistunut: “Siellä oli h*lvetisti liikaa ihmisiä, liian vähän hoitajia”

31.03.2016 |22:58

Yhdeksäntoista ihmistä saattoi altistua HIV-infektiolle Huslabissa tapahtuneen virheen takia. Eräs heistä oli Laura Kyntölä. Hän kertoi kokemuksestaan illan Embuske, Veitola ja Salminen -ohjelmassa. Asiaa oli kommentoimassa myös ulkoministeri Timo Soini.

Helsingin Huslabissa otettiin tänään 19 verikoetta käytetyllä neulalla. Tämä saattoi altistaa verikokeessa käyneet HIV:lle sekä C- ja B-hepatiitille. Verikokeessa käynyt Laura Kyntölä kommentoi tapahtunutta:

– Se oli ihan peruslääkärikäynti. Oli sattumaa, että olin siellä. Itketti. Oli muutenkin tosi huono päivä, ja ajattelin, että ei tällaista voi tapahtua, Laura Kyntölä kuvailee.

Tilanne oli Kyntölän mukaan aamupäivystyksessä kaoottinen.

– Siellä oli h*lvetisti liikaa ihmisiä, liian vähän hoitajia.

Kyntölän sympatiat ovat hoitajien puolella, eikä hän syytä heitä tapahtuneesta.

– En ole vihainen. En halua, että ihmiset alkavat lietsoa pelkoa ja kauhua. Meillä on asiat Suomessa harvinaisen hyvin ja henkilöstö tekee tosi hyvää duunia.

Työhyvinvoinnista pidettävä huolta

Ohjelmassa vieraillut ulkoministeri Timo Soini (ps.) antoi tunnustusta Kyntölälle.

– Oli hieno puheenvuoro, ei syyttänyt ketään. Oli luonnollisesti huolissaan.

Soinilta tiedusteltiin, että milloin sairaanhoitajien asiat saadaan hoidettua kondikseen.

Tämä painotti ”lompakon paksuudesta riippumattoman” julkisen terveydenhuollon riittävää resursointia. Palkankorotuksia ei tässä taloustilanteessa luvata kenellekään, mutta työhyvinvointiin on satsattava.

– Pidetään ne työpaikat, mitkä meillä on. Pidetään työhyvinvoinnista huolta. Kenellekään ei ole nyt lisää liksaa luvata. Mutta se, että työpaikat säilyvät ja että töitä saa tehdä inhimillisissä olosuhteissa, niin siinä on hyvä tavoite, Soini painotti.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Jari ”Suomessa ei ole katujengejä” Taponen erosi poliisin palveluksesta – perusti konsulttifirman

10.03.2025 |20:47
3.
Suomen uutiset logo

Pirkko Ruohonen-Lerneriltä kovaa kritiikkiä demarien Eero Heinäluomalle: “Kieroilun mestari, josta Putinkin on hänet palkinnut korkea-arvoisella mitalilla”

13.03.2025 |19:09
5.
Suomen uutiset logo

Kristittyjä vainotaan ympäri maailmaa median vaietessa – Antikainen: Sisäministeri Mari Rantanen on toiminut oikein

12.03.2025 |17:04
6.
Suomen uutiset logo

Dosentti Ari Helo moittii lukion historiankirjaa: ”Halutaanko koululaisille antaa naiiviin utopistinen kuva Euroopan ulkopuolisten alueiden historiasta ennen kolonialismin kautta?”

12.03.2025 |14:34
7.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset Opiskelijat: “Maahanmuuttajakiintiöt eivät kuulu korkeakoulujen yhteishakuun”

12.03.2025 |18:35
8.
Suomen uutiset logo

Melko erikoista: Vieraskielisille oma väylä korkeakouluun – ”Yliopiston on pystyttävä vastaamaan muuttuviin osaamisvaatimuksiin ja muutoksiin väestörakenteessa”

10.03.2025 |13:19
9.
Suomen uutiset logo

Saksalta puuttuu sotilaita, aseita ja maanpuolustustahtoa – rämäkuntoinen armeija halutaan panna kuntoon satojen miljardien velkarahalla

13.03.2025 |20:52
10.
Suomen uutiset logo

40 vuoden taistelu on ohi ja terroristijärjestö PKK laski aseensa – Suomen 16 000 kurdille avautui toivo paluusta kotiin

11.03.2025 |16:36

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää