Neuvottelutulosta kiitellään, Sipilä: ”Antaa edellytyksiä”

29.02.2016 |17:53

Hallitus pitää Suomen kannalta myönteisenä, että työmarkkinoiden keskusjärjestöt ovat keskenään päässeet neuvottelutulokseen. Toteutuessaan sopimus antaisi edellytyksiä korvata hallituksen aiemmin valmisteleman lakikokonaisuuden.

Pääministeri Juha Sipilä (kesk.) kommentoi tänään tiedotustilaisuudessa työmarkkinajärjestöjen neuvottelutulosta. Hänen mukaansa ratkaisua on haettu 10,5 kuukautta. Tulos näyttää siltä, että yhteiskuntasopimus antaa edellytyksiä korvata hallituksen valmistelema lakipaketti.

Hallitus ei kuitenkaan vielä hyväksynyt työmark­ki­na­jär­jes­töjen neuvottelemaa sopimusta. Järjestöille tehdään vielä tarkentavia kysymyksiä. Osapuolet on kutsuttu koolle huomiseksi.

Työmarkkinajärjestöt ovat kommentoineet neuvottelutulosta pääasiassa myönteisesti. STTK, Akava, Kuntatyönantajat ja EK ovat sovun kannalla. OAJ viestitti pitävänsä sitä torjuntavoittona julkisen sektorin työntekijöille. SAK ei vielä hyväksynyt tulosta vaan tekee päätöksen noin viikon kuluttua.

AKT on ilmaissut tyytymättömyytensä asiaan, mutta SAK:n varapuheenjohtajan Matti Huutolan mukaan SAK voi lopulta hyväksyä yhteiskuntasopimuksen ilman Auto- ja kuljetusalan työntekijäliiton AKT:n siunausta. Asiasta kirjoitti Karjalainen.


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
4.
Suomen uutiset logo

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään

08.09.2025 |19:09
5.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
6.
Suomen uutiset logo

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa

08.09.2025 |10:29
7.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää