
PS-Nuoriso: Pelastustoimi ei saa jäädä sotepalvelujen jalkoihin
Perussuomalainen Nuoriso esittää, että pelastustoimi siirretään hyvinvointialueilta sisäministeriön alaisuuteen.
LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Päijät-Hämeen hyvinvointialueen aluejohtaja Petri Virolainen nosti keskusteluun vaihtoehdon luopua vapaaehtoisesta sopimuspalokuntajärjestelmästä säästöjen nimissä (Yle 28.5.2025). Ehdotus huolestuttaa perussuomalaisten kansanedustaja Mira Niemistä, sillä vapaaehtoiset palokunnat ovat olennainen osa Suomen pelastustoimintaa ja turvallisuutta, jonka lisäksi ne ovat antaneet monelle polun pelastusalan ammattiin, mahdollistaneet harrastamisen turvallisuuden parissa sekä luoneet yhteisöllisyyttä.
Sopimuspalokunnat kattavat suuren osan Suomen pinta-alasta ja takaavat, että apu ehtii nopeasti perille myös harvaan asutuilla seuduilla. Niiden ansiosta pelastustoiminta on ollut tehokasta ja kustannustehokasta. Jos sopimuspalokuntia ei olisi, kustannusten voidaan olettaa nousevan, kun ammattihenkilöstöä ja kalustoa jouduttaisiin lisäämään merkittävästi.
– Säästöt tässä kohtaa olisivat todennäköisesti hyvin näennäisiä ja johtaisivat lopulta suurempiin menoihin ja ennen kaikkea heikompaan turvallisuuteen. Samalla on kuitenkin todettava, että sopimuspalokuntiin ja pelastustoimeen yleisesti liittyy myös pohdittavia haasteita tulevaisuudessa muun muassa väestön ikääntyminen ja kaupungistuminen huomioiden, Mira Nieminen pohtii.
Virolaisen ehdotuksen sijaan pitäisi Niemisen mielestä katsoa koko pelastustoimen asemaa Suomessa. Nieminen on usein nostanut esille muun muassa hallintovaliokunnassa, että olisi aidosti syytä harkita muutosta, jossa pelastustoimi tulisi siirtää sisäministeriön alaisuuteen poliisin ja Rajavartiolaitoksen kaltaisten turvallisuusviranomaisten tavoin, jolloin kokonaisuutta voidaan hoitaa yhdessä. Tämä vahvistaisi pelastustoimen roolia osana kansallista turvallisuutta ja varmistaisi, että rahoitus ja resurssit turvataan pitkällä aikavälillä.
– Suomalaisten arjen turvallisuus ei saa olla lyhytnäköisten säästötoimien kohde. Vapaaehtoiset sopimuspalokunnat ansaitsevat arvostuksen ja tuen, eivät purkamista, Nieminen sanoo.
PS ARKISTO
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Aiheeseen liittyviä artikkeleita
Perussuomalainen Nuoriso esittää, että pelastustoimi siirretään hyvinvointialueilta sisäministeriön alaisuuteen.
Hallintovaliokunnan mietintö rajaturvallisuuslain jatkosta on valmistunut. Vuosi sitten voimaan tullutta lakia esitettään jatkettavaksi vuoden 2026 loppuun asti. Lain mahdollistamia toimia ei ole tähän mennessä jouduttu ottamaan käyttöön, mutta hallintovaliokunnan perussuomalaiset Mauri Peltokangas, Mira Nieminen, Rami Lehtinen ja Joakim Vigelius pitävät lakia välttämättömänä Suomen turvallisuuden takaamiseksi.
Eduskunnassa käytiin tänään lähetekeskustelua hallituksen vuosikertomuksesta vuodelta 2024. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää tässä maailmantilanteessa Suomen tulevaisuuden kannalta tärkeimpänä prioriteettina turvallisuutta. Antikainen on erityisen huolestunut salin vasemmalta laidalta kuulluista puheista puolustusmenojen leikkaamisesta ja gallupeja johtavan oppositiopuolueen SDP:n epäyhtenäisyydestä rajalakiasiassa.
Maailmanpoliittinen tilanne on murroksessa, ja turvallisuusympäristö on muuttunut Suomen kannalta yhä epävarmemmaksi. Perussuomalaisten kansanedustaja ja puolustusvaliokunnan jäsen Tomi Immonen kiittää hallitusta sen aloittamista toimista jalkaväkimiinat kieltävästä Ottawan sopimuksesta irtautumiseksi.
Viikon suosituimmat
Helsingin Sanomien toimittaja ehdotti, että perinteiseen Suvivirteen pitäisi tehdä uudet sanat, jotka "sopisivat kaikille". Ehdotuksessa oli mukana viittaus muun muassa moskeijoihin. Muutosehdotus esitettiin muka monikulttuurisuuden nimissä, mutta perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää lopputulosta pikemminkin kulttuurisen itsetunnon rapauttamisena ja oman perinteen halveksuntana.
Hufvudstadsbladet-lehdelle antamissaan erikoislaatuisissa kommenteissa Helsingin yliopiston kestävän kehityksen professori Kristina Lindström toivoo, ettei Suomessa syntyisi enempää lapsia ilmastosyistä. Professori Lindströmin visioiden mukaan suomalaiset korvattaisiin muiden kansallisuuksien ihmisillä, jotka vaeltaisivat Suomeen maailman ääristä.
Finlandia-hymni kaapattiin Palestiina-aktivistien poliittisiin tarkoituksiin mielenosoituksessa Helsingin Narinkkatorilla, vaikka kappaleen käytölle ei ollut saatu lupaa kappaleen säveltäjän Sibeliuksen perikunnalta. Erityistä härskiyttä osoittaa mielenosoitukseen osallistunut vihreä ex-kansanedustaja Iiris Suomela, joka nykyään on töissä edunvalvojana tekijänoikeusjärjestö Teostolla.
Työttömyssluvut ovat surullista katseltavaa sekä Suomessa, että Ruotsissa. Eräänä syynä kehnoon tilanteeseen on voimakas maahanmuutto. Kielitaidottomuus ja alhainen koulutustaso vaikeuttavat tilannetta entisestään ja kaiken lisäksi huono-osaisuus tuppaa periytymään.
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra nostaa sosiaalisessa mediassa esille maanantaisen tempauksen, jossa laulettiin Finlandia-hymniä muutetuin sanoin ja Palestiinan lippuja liehutellen.
Lähi-idän konflikti ja Gaza näkyvät Saksan rikostilastossa. Poliisi rekisteröi viime vuonna 6 236 antisemitististä rikosta, mikä on viidennestä enemmän kuin edellisvuonna. Washingtonissa israelilaisiin diplomaatteihin kohdistuneen veriteon pelätään saavan seuraajia myös Saksassa.
Hallituksen esitys laittomasti maassa olevien terveyspalveluiden rajoittamisesta kiireelliseen hoitoon oli eduskunnan lähetekeskustelussa tiistaina. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra nostaa asian esille sosiaalisessa mediassa.
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedewin mukaan Israel ei ole syyllistynyt sotarikoksiin eikä Suomen tule syyttää Israelia sen enempää sotarikoksista kuin kansanmurhastakaan.
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra ottaa viestipalvelu X:ssä kantaa sekä koulutuspolitiikkaan että maahanmuuttoon.
Lue lisää
Lue lisää