Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

PS-Nuoriso: Pelastustoimi ei saa jäädä sotepalvelujen jalkoihin

04.03.2025 |10:47

Perussuomalainen Nuoriso esittää, että pelastustoimi siirretään hyvinvointialueilta sisäministeriön alaisuuteen.

Usealla hyvinvointialueella on karsittu pelastustoimen yksiköitä ja henkilöstöä siitä huolimatta, että hyvinvointialueilla on samaan aikaan painetta rakentaa uusia pelastusasemia ja hankkia uutta kalustoa vanhojen tilalle.

Pelastustoimea tarvitaan ensimmäisenä

Pelastustoimea ei pidä asettaa vastakkain sote-palveluiden järjestämisen kanssa, minkä takia pelastustoimi on Perussuomalaisen Nuorison mielestä syytä siirtää hyvinvointialueilta valtiolle sisäministeriön alaisuuteen.

– Pelastustoimea tarvitaan ensimmäisenä, kun sattuu onnettomuus tai tulipalo. Siksi kyvykäs pelastustoimi on ennen kaikkea tavallisten suomalaisten elämään vaikuttava turvallisuuskysymys, vaatii 2. varapuheenjohtaja Nanna Väätäinen.

Suomalaisten turvallisuutta varjeltava

Tällä hetkellä hyvinvointialueet vastaavat pelastustoimen järjestämisestä ja rahoittamisesta, vaikka pelastustoimen ohjaus ja valvonta kuuluu sisäministeriölle. Pelastustoimen järjestämisvastuun ja määrärahojen siirto sisäministeriölle korjaisi pirstaleisen hallinto- ja rahoitusketjun ja takaisi sen, että maakuntatason pelastuspalvelut saataisiin turvattua.

– Koska lähivaalien painopiste on sote-palveluissa, on suomalaisten turvallisuutta suojeltava niiltä aluepäättäjiltä, jotka hakevat säästöjä sieltä, missä rima on matalin, huomauttaa puheenjohtaja Lauri Laitinen.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Aluevaltuustojen hillotolppiin hupenee vuodessa yli 20 miljoonaa euroa – pelkän ryhmärahan lopettamisella voisi rahoittaa kokopäivähoidon kuukausikustannukset 1 600 vanhukselle

08.02.2025 |17:37

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Jari ”Suomessa ei ole katujengejä” Taponen erosi poliisin palveluksesta – perusti konsulttifirman

10.03.2025 |20:47
4.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttoministeri piipahti ongelmalähiössä – pukeutui luodinkestäviin liiveihin

07.03.2025 |08:46
8.
Suomen uutiset logo

Sisäministeri Rantanen: Maassa ei voi olla yhtä aikaa avoimet rajat ja korkea sosiaaliturva

08.03.2025 |10:38
9.
Suomen uutiset logo

Mäkelä: Ei mitään järkeä hakea ulkomailta lisää työttömiä Suomeen – ”Työvoimapulasta on puhuttu kohta jo 20 vuotta, ja kukaan ei vielä ole sitä nähnyt”

07.03.2025 |16:34

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää