Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Aittakumpu: Milloin äärivasemmiston ja islamistien yhteys tunnustetaan myös Suomessa?

20.10.2026 |13:48

Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu toteaa, että Ranskan väkivaltaiset mellakat eivät ole pelkkää taloudellisesta tyytymättömyydestä johtuvaa lukiolaisten mielenilmausta, vaikka Suomessa esimerkiksi Yle on toistuvasti koettanut luoda sellaista kuvaa.

Ranskan hallinnon mukaan äärivasemmisto on organisoinut ja kiihdyttänyt levottomuuksia yhdessä islamistisiin verkostoihin kytkeytyvien tai maahanmuuttajataustaisten nuorten kanssa, Pekka Aittakumpu sanoo.

– Ranskan mellakoissa on nähty runsaasti Palestiina-lippuja, jotka yhdistävät vasemmistoa ja islamistista aktivismia myös Suomessa.

Väkivaltaa ja tuhoa

Aittakumpu toteaa, että islam-vasemmistolainen liitto on nähty aiemminkin. Se hyödyntää sosiaalisia huolia kaaoksen luomiseen ja länsimaisen yhteiskunnan heikentämiseen. Samaan aikaan esimerkiksi niin Ruotsissa kuin Suomessa vasemmisto kosiskelee vaalien alla maahanmuuttajataustaisia äänestäjiä esimerkiksi arabian- ja somalinkielisillä mainoksilla.

– Kun äärivasemmisto ja radikaali islamismi yhdistävät voimansa, seurauksena on väkivaltaa ja tuhoa, kuten nyt Ranskassa. Suomessa tältä edelleen ummistetaan usein silmät, ja maahanmuuton ongelmista puhuvat leimataan rasisteiksi ja äärioikeistolaisiksi. Milloin esimerkiksi Yle ja muukin media ryhtyvät uutisoimaan asioista puolueettomasti ja kertomaan suomalaisille, millaisia ongelmia äärivasemmisto ja hallitsematon maahanmuutto islamistisista maista aiheuttavat?

Media vaikenee ongelmasta

Aittakumpu muistuttaa, että muutama viikko sitten vihervasemmisto naureskeli ja ivasi, kun perussuomalaiset kävivät tutustumassa maahanmuuton muuttamaan katukuvaan Itä-Helsingin Puhoksella. Media ei ryhtynyt käsittelemään itse asiaa, maahanmuuton tilannetta, vaan käänsi kärjen perussuomalaisten pilkkaamiseen.

Sen jälkeen vasemmistoliiton, vihreiden ja SDP:n europarlamentaarikot äänestivät vastaan, kun EU-parlamentti teki muslimiveljeskunnan terrorismia vastustavan päätöslauselman ja vasemmistoliiton europarlamentaarikko Jussi Saramo koetti kääntää puheen äärioikeistolaisuuteen.

”Emme tarvitse islamin arvoja”

Esimerkiksi Iltalehti (13.10.) kirjoitti, että Saramon puheista poiketen Europolin ja Suojelupoliisin arvion mukaan nimenomaan radikaali-islamistinen terrorismi on tällä hetkellä Euroopassa suurin uhka.

– Ehkä joudumme odottamaan turhaan, että vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela tai europarlamentaarikko Jussi Saramo tuomitsevat Ranskassa nähdyn äärivasemmiston masinoiman väkivallan. Joka tapauksessa Suomessa on aika herätä muidenkin kuin perussuomalaisten. Vain tiukka ja hallittu maahanmuuttopolitiikka voi estää Suomen joutumisen Ranskan tielle.

– Samaan aikaan Suomessa on pidettävä päättäväisesti kiinni länsimaisista arvoista ja kristillisestä perinnöstämme, johon maamme hyvinvointi ja oikeusvaltio pohjautuvat. Emme tarvitse islamin arvoja. Kaikenlaiset väkivaltaiset ääriliikkeet tulee tuomita, tulevatpa ne oikealta tai vasemmalta, Aittakumpu painottaa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Ranskan mellakoista jättimäinen jälkilasku: 2 400 pidätetty, lähes tuhat poliisia loukkaantunut – keltaliivit kutsuvat uuteen mielenosoitukseen

19.10.2026 |15:11
Suomen uutiset logo

Ranskan pelätty tuhotiistai päättyi yhteenottoihin – ”Islam haluaa valloittaa kerran niin suurenmoisen maan”

07.10.2026 |11:29

Viikon suosituimmat

8.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset ja Leena Meri laittoivat lopun rikollisten hyysäämiselle – katso 23 kohdan lista

13.10.2026 |12:01
9.
Suomen uutiset logo

Bergbom sanasodassa kokoomusedustajan kanssa – harhaanjohtava lainaus vaihtui ilmastonmuutosdenialismisyytöksiin

14.10.2026 |16:50

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi