

Perussuomalaiset: Turvallisuustilanne ei ole muuttunut – rajaturvallisuuslain jatko on välttämätöntä Suomen turvaamiseksi
Hallintovaliokunnan mietintö rajaturvallisuuslain jatkosta on valmistunut. Vuosi sitten voimaan tullutta lakia esitettään jatkettavaksi vuoden 2026 loppuun asti. Lain mahdollistamia toimia ei ole tähän mennessä jouduttu ottamaan käyttöön, mutta hallintovaliokunnan perussuomalaiset Mauri Peltokangas, Mira Nieminen, Rami Lehtinen ja Joakim Vigelius pitävät lakia välttämättömänä Suomen turvallisuuden takaamiseksi.
– Turvallisuustilanteemme ei ole muuttunut mihinkään. Venäjä käy edelleen raakalaismaista sotaa Ukrainaa vastaan ja toimii arvaamattomasti myös Suomen rajalla. Tehtävämme on taata turvallisuus maaperällämme. Siksi tämä rajaturvallisuuslaki vuosi sitten säädettiin, ja nyt sille halutaan jatkoa, toteaa hallintovaliokunnan puheenjohtaja Mauri Peltokangas.
Rajaturvallisuuden säilyttävä kaikissa olosuhteissa
Hallituksen aiempi päätös itärajan sulusta tyrehdytti Venäjän aloittaman vihamielisen hybridivaikuttamisen vuoden 2023 lopulla. Arvioiden mukaan ilman rajanylityspaikkojen sulkemista Suomeen olisi voinut saapua vuosittain 10 000–20 000 turvapaikanhakijaa. Perussuomalaisten kansanedustajien mukaan itärajan sulku ei kuitenkaan riitä, koska vaarana on ilmiön leviäminen myös maastorajoille.
– Suomi toimii lainsäädännön mukaisesti varmistaakseen valtakunnan rajojen eheyden ja kansalaistensa turvallisuuden. Viranomaisten valmius, toimintakyky ja käytettävissä olevat välineet on pidettävä asianmukaisella tasolla uhkien torjumiseksi ja tilanteiden hallitsemiseksi. Suomen tavoitteena on varmistaa, että rajaturvallisuus säilyy kaikissa olosuhteissa, kansanedustaja Mira Nieminen toteaa.
EU ei pysty torjumaan välineellistettyä maahantuloa
Venäjä on toteuttanut välineellistettyä maahanmuuttoa myös muihin EU-maihin. Tämä on johtanut siihen, että Suomen tekemää rajaturvallisuuslakia on valmisteltu muissakin maissa. Lakia on myös vastustettu. Vastusteluista huolimatta EU ei ole kuitenkaan esittänyt kannetta Suomea vastaan, vaikka näin on Suomestakin esitetty. Kansanedustaja Rami Lehtinen puolustaa rajaturvallisuuslakia:
– EU-oikeudessa ei ole olemassa keinoa, jolla Venäjän tekemää välineellistettyä maahanmuuttoa pystyttäisiin torjumaan. Samalla on myös tosiasia, että valtion velvollisuus on pyrkiä takamaan kansallinen turvallisuus sekä yleinen järjestys kaikissa olosuhteissa.
Turvapaikka ei ole ihmisoikeus
Rajaturvallisuuslakia on vastustettu vetoamalla etenkin ihmisoikeuksiin. Kansanedustaja Joakim Vigelius kyseenalaistaa kuitenkin rajalain vastustamiset:
– Jopa perustusvaliokunta on todennut, että Euroopan ihmisoikeussopimuksessa ei nimenomaisesti turvata oikeutta turvapaikkaan. Rajaturvallisuuslakia on valmisteltu kansallisen turvallisuuden takaamiseksi, ja se on ensisijaisen tärkeää.
Hallintovaliokunnan tekemän selvityksen mukaan Rajavartiolaitoksen henkilöstö on pitänyt lakia toimintansa kannalta selkeänä, eikä sen soveltaminen ole aiheuttanut ongelmia.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- rajaturvallisuuslaki välineellistetty maahantulo Venäjän hyökkäyssota Rami Lehtinen Ukrainan sota rajanylityspaikat Joakim Vigelius hybridivaikuttaminen turvallisuustilanne Euroopan ihmisoikeussopimus Mauri Peltokangas Mira Nieminen Turvapaikanhakijat
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Mira Nieminen: Rajaturvallisuus ei ole valinta – se on välttämättömyys
Hallituksen esitys eduskunnalle laiksi väliaikaisista toimenpiteistä välineellistetyn maahantulon torjumiseksi annetun lain 7 §:n muuttamisesta, joka mahdollistaa poikkeuksellisten rajaturvallisuustoimien jatkamisen vuoden 2026 loppuun saakka, on herättänyt keskustelua. Jotkut pitävät lakia kovana, jopa poikkeuksellisena. Sitä se onkin – mutta juuri siksi perussuomalaisten kansanedustaja Mira Nieminen pitää lakia myös välttämättömänä.

Rajalaki saa jatkoa – Peltokangas: ”On edelleen olemassa korkea riski sille, että Venäjä käyttää välineellistettyä maahantuloa hybridivaikuttamisen välineenä Suomea vastaan”
Hallintovaliokunnassa käsiteltiin tänään hallituksen esitystä eduskunnalle laiksi väliaikaisista toimenpiteistä välineellistetyn maahantulon torjumiseksi annetun lain 7 §:n muuttamisesta. Esityksellä jatketaan niin sanotun rajalain voimassaoloa vuoden 2026 loppuun saakka.

Vaikea turvallisuustilanne ei vasemmisto-oppositiota tunnu huolettavan – Antikainen: Tuleeko koko SDP:n eduskuntaryhmä kannattamaan rajalain jatkoa?
Eduskunnassa käytiin tänään lähetekeskustelua hallituksen vuosikertomuksesta vuodelta 2024. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää tässä maailmantilanteessa Suomen tulevaisuuden kannalta tärkeimpänä prioriteettina turvallisuutta. Antikainen on erityisen huolestunut salin vasemmalta laidalta kuulluista puheista puolustusmenojen leikkaamisesta ja gallupeja johtavan oppositiopuolueen SDP:n epäyhtenäisyydestä rajalakiasiassa.

Kaisa Garedew rajalain jatkosta: “Hybridivaikuttamiselle pidetään nollatoleranssi”
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew pitää hallituksen ehdottamaa rajaturvallisuuslain voimassaolon jatkoa välttämättömänä.
Viikon suosituimmat

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät
Suomen Ammattiliittojen Solidaarisuuskeskus SASK jätti viime viikolla valituksen hallinto-oikeuteen ministeri Ville Tavion päätöksestä leikata järjestön rahoitusta 6,4 miljoonalla eurolla. Järjestön retoriikan mukaan oikeusvaltiota olisi loukattu. SASK:n oma toimintakertomus kertoo rahoja käytetyn muun muassa hallituksen vastustamiseen ja sateenkaaritoimintaan.

Punaviherkokoomuslaisten valvoma Helsingin energiayhtiö rahtaa pähkinänkuoria kaukaa Afrikasta – äänestäjä saa taas sitä mitä tilasi
Helsinki on ilmeisen aktiivisesti luopumassa kotimaisen polttoaineen käytöstä kaukolämmön tuotannossa. Energiayhtiö Helen lämmittää pääkaupunkia pähkinänkuorilla, jotka on laivattu Afrikan Norsunluurannikolta asti. Lieneekö kyseessä aito ympäristöteko, vai onko pähkinäralli pelkkää punaviherkokoomuslaisten poliittista hyvesignalointia.

Perussuomalaiset julkaisee uuden voikukka-logon, Purra fiilistelee: ”Tiedättehän tuon kauniin kukkasen, joka kasvaa kaikilla pihoilla ja jota on ihan mahdoton kitkeä”
Perussuomalaiset julkisti päivitetyn logonsa ja uuden sloganin lauantaina puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa. Kasvisruoan ystävänä tunnettu puoluejohtaja Riikka Purra korosti myös PS-kukan terveyshyötyjä.

Purra: En halua espanjalaista sosialismia Lindtmanilta, Palestiinan tunnustamista Razmyarilta enkä Tuppuraista neuvottelemaan Saksaan
Puheenjohtaja Riikka Purra piti tänään perussuomalaisten puoluetilaisuudessa energisen puheen, jossa hän täsmensi perussuomalaisten ja SDP:n eroja konkreettisella tavalla.

Päivän pointti: Ilta-Sanomat kutsui vihreiden eduskuntavaaliehdokkaan arvioimaan perussuomalaisten uutta logoa

Tynkkynen: Vasta Brysselissä tajusin, millainen hirviö EU on – ”Vallan väärinkäyttöä, joka ohittaa demokratian
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen puhui viikonloppuna Helsingissä puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa, ja kertoi, että vasta kahden vuoden työskentely Brysselissä on avannut hänelle silmät sille, kuinka syvälle EU on jo mennyt itsenäisten maiden vallan viemisessä.

Purra ja Rantanen Kiihdytysajoissa: ”Yksikään muu puolue ei tule tekemään maahanmuutolle mitään”
Valtiovarainministeri Riikka Purra ja sisäministeri Mari Rantanen debatoivat maahanmuutosta perussuomalaisten puoluetapahtuma Kiihdytysajojen paneelikeskustelussa.

Ex-kansanedustaja Reijo Tossavaiselle sakot somekommentista: ”Tuomiossa on aika vahva poliittinen vivahde”
Helsingin käräjäoikeus tuomitsi perussuomalaisten entisen kansanedustajan Reijo Tossavaisen kunnianloukkauksesta. Tossavainen oli arvostellut Veronika Honkasalon osallistumista Palestiina-mielenosoitukseen.

Britannia asetti pakotteita Suomeen turvapaikanhakijoita ohjanneille – Antikainen: Vieläkö löytyy rajalakia vastustavia eduskunnasta?
Rajalain jatko tulee taas tämän vuoden lopussa eduskunnan käsittelyyn, ja äänestys tulee olemaan menneiden vuosien tapaan tiukka. Nyt esityksen läpimenoa puoltaa myös Britannian uusi päätös. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii vasemmistoliittoa, vihreitä sekä rajaturvallisuuslakia vastustaneita demareita ja RKP:läisiä selittämään kantojaan uudelleen.

Kolumni: Ibiza-Antin Espanjan tauti
Tarina siitä, miten Ibiza-Antin vaalipelko sai hänet hurraamaan kriisistä kriisiin seikkailevaa, ylivelkaista ja tulonsiirroista riippuvaista vasemmiston johtamaa Espanjaa.
















